• PAYLAŞ

En Etkili Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

  • 17/06/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 654 görüntüleme

Birikim yapmak için insanlar ailelerinden gelen bir alışkanlıkları yoksa çok zorlanmaktadır. Özellikle günümüz toplumunda her şey tüketime endeksli olduğu için bu seçenek giderek zorlaşmaktadır. Bunun için çok sayıda kitap yazılmakta ve seminerler verilmektedir. Amaç insanların harcamalarının yanı sıra birikim yapma alışkanlığının kazandırılmasıdır. Tabi bu çok iyi bir alışkanlık olsa da eğer insanın özünde bu bilgi yoksa bunu yapmak gerçekten zor olmaktadır. Size bu konuda en etkili para biriktirme yöntemlerini kullanabilmeniz için bazı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler sayesinde daha rahat bara biriktirebilecek ve harcamalarınızdan kurtularak geleceğinizi garanti altına almanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Hesaplı Elektrik Kullanın

Günümüzde evimizde olan neredeyse her alet elektrik ile çalışmaktadır. Buzdolabı, televizyon, klima, aydınlatma ve teknoloji cihazlar bu elektrik tüketiminin başlıca araçlarıdır. Tabi bu da otomatik olarak ay sonunda yüklü bir elektrik faturası ödemenize neden olmaktadır. Bu konuda firmalar arasında belirli bir rekabet yaşanmaktadır. Belirli bir limitin üzerinde olan kullanıcılar için yüzde 10-20’lere varan indirimli elektrik satışı yapılmaktadır. Bunun için bir sözleşme imzalamanız gerekiyor.

İkinci El Eşya Kullanmak

Para biriktirmenin önünde ki en büyük engel genelde ev için yapılan harcamalardır. Bu harcamaların düzeyini azaltmak için yapılması gereken işlemse ikinci el temiz eşyalar bularak satın almaktır. Aradaki farkı gördüğünüzde sizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Tabi ikinci el eşya alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise az kullanılmış ve fazla masraf açmayan eşyalar olacaktır. Amaç daha az para harcayarak aynı işin rahat bir şekilde yapılmasını sağlamak olmalıdır.

Not Tutun

Birikim yapmanın önündeki en büyük engellerden birisi yapılan küçük harcamalardır. Bu harcamalar gün içinde yapılır ve genelde göze batmazlar. Ancak sürekli olarak not tutulduğunda ne kadar büyük bir harcama yapıldığının farkına varılır. Bunun için düzenli olarak günlük tüm harcamalarınızı not tutmanız gerekmektedir. Örneğin dışarıda düzenli kahve içiyorsanız ve günlük 5 TL’yi buna veriyorsanız harcadığınız aylık miktar yaklaşık 150 TL olacaktır. Yıllık ise 1800 TL harcamış olursunuz.

Toptan Alışveriş Yapın

Alışverişe çıktığınızda bir seferde aylık ihtiyacınızın tamamını almak birikim için faydalı bir yöntemdir. Toplu yapılan alışverişlerde kampanyaları takip etmekte önemlidir. Bu şekilde alışveriş yapmak her bakımdan tasarruf için yardımcı olacaktır. Bu da sizin birikim miktarınızın artmasını sağlayacaktır. Toptan alışveriş yapmadan önce kendinize özel bir liste yapmanız da size yardımcı olacaktır. Amaç daha az harcamak değil harcamalarınızı doğru şekilde yaparak ihtiyaçlarınızı gidermek olacaktır.

Kredi Kartı Kullanmayın

Birikimin önündeki en büyük engellerden birisi kredi kartı kullanımıdır. İnsanlar kredi kartı ile yaptıkları harcamaları genellikle unuttukları için ay sonunda kredi kartı ekstresini öderken farkına varırlar. Bu da yapılan gereksiz harcamaları gün yüzüne çıkarır. Ancak iş işten bu şekilde geçmiş olur. O nedenle alışverişe çıkarken yanınıza sadece nakit para almanız daha fazla harcama yapmanızın önüne geçecektir.

Online Bankacılığı Kullanın

Teknolojinin gelişmesi ile banka işlemlerinden tasarruf etmenin yöntemi de kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Birçok banka masrafsız bir şekilde tüm bankacılık işlemlerini internet üzerinden müşterilerine sunmaktadır.

Eğlenmek için Dışarı Çıkmayın

Kafa dağıtmak ve eğlenmek için düzenli olarak dışarı çıkma alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü eğlence için yapılan harcamaların bir limiti olmayacağı için birikim için ayıracağınız parayı burada harcayabilirsiniz. Evde eğlenmenin çok sayıda farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan faydalanmaya çalışın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉