• PAYLAŞ

Saç Dökülmesi Neden Olur?

  • 18/06/2017 - 03:17
  • 0 Yorum
  • 635 görüntüleme

Günümüzde birçok insan saç dökülmesinden şikâyetçi. Herkesin aklında saç dökülmesi neden olur ve saç dökülmesi nasıl engellenir gibi sorular gezinmekte. Kadın ve erkeklerde farklı şekilde görülüyor olsa da, iki cinsiyetinde ortak sorunu olan bu problem birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Çoğu genç insan da saçları dökülmeden önce buna bir çare bulmak için internette arama yapmakta. Ancak saç dökülmesinin nasıl engelleneceğinden önce saç dökülmesinin nedenleri araştırılmalıdır. Bu yazımızda saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri üzerinde duracağız.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Ancak bazı nedenler iki cinsiyet için de saç dökülmesine neden olabilir. İşte saç dökülmesine neden olan bazı olaylar!

  • Fiziksel Yıpranma

Herhangi bir nedenden dolayı yaşanan fiziksel travmalar, saçlarda da etkili olabilir ve dökülmelerinde etkili olabilir. Bu dökülmeler bazen öyle hale gelebilir ki; saçları dökülen birey aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi şeklinde araştırmalarda bulunabilir.

  • Hamilelik

Hamilelik sırasında birçok hormon değeri değişiklik gösterecektir. Durum böyle olunca saçlarda bu olaydan etkilenebilir ve bir miktar dökülebilir. Bunun yanında hamilelik sonrası saç dökülmesi hamilelik öncesi saç dökülmesine göre daha fazla görülen bir olaydır.

  • Protein Eksikliği

Özellikle saçı besleyen proteinlerdeki eksiklikler saç köklerinin zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilir. Ayrıca yapılan diyetler sırasında az protein alındığında saç uzaması durabiliyor.

  • Genetik Etkenler

Belki de önüne geçilmesi imkânsız olan tek etken genetik etkenlerdir. Eğer bir insanın genetik olarak saç köklerinde sıkıntı var ise geri dönüşü olmayan dökülmeler yaşanacaktır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte diğer etkenlere çözüm bulunabilmiş olsa da, genetik etkenlere hala çözüm bulunamadı.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç dökülmesinin çözümü, sadece bir tane değildir ve bu çözümleri doktora göründükten sonra uygulamak en mantıklısıdır. Saç dökülmesi için hangi doktara gidilmeli sorusunun cevabını arayanlar için ise doğru cevap cildiyedir.  Ne kadar doktordan yardım alınması gerekse de saç dökülmesi tedavisi için kullanılan en yaygın yöntemler sayesinde az da olsa saçın dökülmesi azaltılabilir. Çoğu kişi saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunu sormakta ve bunun en iyi cevabı hiç şüphesiz vitamin almaktır. Vücutta saç köklerine iyi gelecek vitaminler B grubu vitaminlerdir ve proteinler ile düzenli alımlarında saç dökülmelerinde azalma görülecektir. Ayrıca jöle, wax ve sprey gibi saçların kırılmasına neden olan ürünlerden de uzak durmalısınız. Bu ürünlerin etkisi ne kadar kısa sürede gözlemlenemese de, uzun yıllar sonunda saçların dökülme nedenleri arasında yer alırlar. Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri denildiğinde akla gelen ilkler hiç şüphesiz bu üç maddedir. Bu şartlara uyuyorsanız ve hala saçlarınızda dökülmeler mevcutsa, sorununuz genetik unsurlardan dolayı olabilir ve bu konuda yapabilecek bir şeyiniz yok.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉