• PAYLAŞ

Erdoğan Putin Görüşmesi Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

  • 12/08/2016 - 07:20
  • 0 Yorum
  • 904 görüntüleme

9 ay önce yaşanan uçak krizi nedeniyle Rusya ile bir anda savaşa girebilecek duruma gelmiştik. Putin liderliğinde ki Rusya bir anda bizimle olan hem ticari hem de siyasi ilişkilerini durma noktasına getirecek kararlar almaya başladı. Bu kararlar nedeniyle özellikle turizm sektörü büyük bir sıkıntı içine girdi. Tarım ürünleri ihracatı yapan firmalarda mallarını farklı ülkelere satmak zorunda kaldılar. Satmayı başaranlar bu beklenmeyen durumun en az zarar ile geçirmeyi başardılar.

Darbe girişiminin ardından az da olsa sıcak temas yaşanan ülkelerden olan Rusya ile uçak krizinin ardından ilk defa devlet başkanları statüsünde görüşülme kararı alındı. 9 Ağustos 2016 tarihinde St. Petersburg’da Cumhurbaşkanımızı ağırlayan Putin ile yapılan görüşmelerin ardından sorunun tamamen ortadan kalkacağı sinyalleri verildi. Bu durumun ortadan kalkmasına yardımcı olan bir başka detay da darbe girişimini Rusya’nın açık bir şekilde desteklemediği açıklaması ve seçilmiş hükumetin görevine devam etmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

erdoğan-putin

Yapılan ikili görüşmeler sadece Erdoğan ve Putin ile sınırlı kalmıyor. Bu işin görünene yüzü görünmeyen yüzünde birçok detayı konuşmak için iki devletin de önemli görevlerinde bulunan insanlar toplantı da hazır bulundu. Son anlaşmayı iki lider yaptı. Bu konuşmanın ardından beklentiler ekonomik olarak çok büyük bir kalkınmanın yaşanacağı yönünde ilerliyor.

İstanbul Ticaret odası başkanı olan İbrahim Çağlar iki liderin görüşmesinin ardından beklentiler konusunda açıklamalar da bulundu. Uçak krizinin ardından neredeyse durma noktasına gelen ikili ilişkilerin tekrar canlanacağı ve bunu en çok da ekonomik faaliyetlerin ön ayak olacağını söyledi. Bu sayede 2020 yılına kadar iki ülke arasında yaşanan ekonomik faaliyetlerin 100 milyar doları geçmesi beklendiği vurgusu yapıldı. Bu sayede iki ülke daha hızlı bir şekilde büyüyecek ve bu konuda ikisi de birbirine destek olmaya çalışacak. Bildiğiniz gibi doğal gaz konusunda ithalatın büyük bir kısmı Rusya’dan yapılıyor. Rusya ise tarım ürünlerinin büyük bir kısmını ülkemizden alıyor. Bunların yanı sıra yılda milyonlarca Rus turist ülkemizi ziyaret ediyor. Ayrıca enerji ve inşaat projelerinin birbiri ardına yapılacağı vurgusu yapılıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉