• PAYLAŞ

Ertesi Gün Doğum Kontrol Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 12/12/2016 - 20:45
  • 0 Yorum
  • 947 görüntüleme

Ertesi Gün Doğum Kontrol Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Ertesi gün doğum kontrol hapının korunma olmadan cinsel ilişki yaşandığı durumlarda ve normal şartlarda uygulanan doğum kontrol yönteminin uygulanmadığı veya unutulduğu durumlarda zorunlu uygulanan bir yöntemdir. Ertesi gün doğum kontrol hapının kullanılması normal bir doğum kontrol yöntemi olmadığı uzmanlar tarafından benimsenmektedir.

Ertesi gün doğum kontrol haplarının, genel olarak hormon içermeleri sebebi ile kadınların doğasına uygun olmadığı için herhangi bir zaman içerisinde içilmesinin hormonal dengeyi bozduğu ve bu duruma bağlı olarak bazı olumsuz etkilerinin olduğu bildirilmektedir. Ertesi gün doğum kontrol ilaçlarının kesinlikle her gün içilmesi doğru bir uygulama değildir. Bu ilaçlar çok acil durumlarda ay içerisinde en fazla bir yada iki kez içilebilir. Aslına bakıldığında bu ilaç tam olarak zorunlu durumlarda kürtaja benzer bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

Ertesi gün doğum kontrol hapının, uygulanan doğum kontrol yöntemlerinde herhangi bir terslik olduğu zaman, prezervatif yırtılması söz konusu olduğu durumlarda, istenmeyen hamilelik olduğunda kullanılması önerilmektedir. Aynı zaman da bu haplarda mutlak olarak doktor kontrolü altında kullanılması gerekir. Bu hap cinsel ilişki yaşanmasından sonra mümkün olduğunca erken dönemde içerisinde kullanılmalıdır .İlaç ilk 12 saat içerisinde içildiğinde hamilelikten koruma oranı yaklaşık olarak % 90-95 oranlarında iken, daha geç sürelerde içildiğinde etkisi zaman göre azalır.


Ertesi Gün Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir ?

Ertesi gün doğum kontrol haplarının genel olarak yan etkileri adet kanamaları, amenore veya serviks salgılarında azalma, vajinal enfeksiyonlar, uterus fibriyomlarında büyüme, göğüslerde hassasiyet ve büyüme, kusma, bulantı, baş ağrısı ve  lens takan bireylerde ise korneada rahatsızlık gibi bazı belirgin yan etkileri bulunmakta.

Ertesi Gün Doğum Kontrol Haplarının Çeşitleri ve Kullanım Şekli Nasıldır ?

Ülkemiz de bulunan iki çeşit ertesi gün hapı vardır, bunlardan bir tanesi hem östrojen hem de progesteron hormonu içerir preven adı altındaki ertesi gün doğum kontrol hapının içeriğinde bir kullanım rehberi, dört adet hap ve bir adet hamilelik testi bulunur. Bu ilacın kullanılması daha önceden meydana gelmiş hamileliğin sonlandırılması için  işe yaramadığı için, ilacın kullanılmasından önce hamile olunmadığından kesin olarak emin olunması amacı ile ilacın içerisinden çıkan gebelik testinin mutlaka yapılması gereklidir. Hamile olunmadığından emin olunmasından sonra hapları kullanım kitapçığında bulunan tarif edildiği gibi aynen uygulanması gereklidir.  Bu ilaç daha öncesinde damarlarda tıkanma yada pıhtı atma, 35 yaşını geçmiş olanlarda, karaciğer sorunu olanlarda, sigara kullananlarda, kalp, böbrek yetmezliği olanlarda, kan yağları yüksek olan ve benzeri türde sorunu olan bireylerin mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalı veya hiç kullanılmamaları gereklidir.

Ülkemizde bulunan diğer ertesi gün doğum kontrol ilacı norlevo adı altındadır bu ilaç sadece progesteron hormonu içermekte ve kutunun içeriğinden  iki adet hap çıkar.  Bu ilaç korunmasız olarak cinsel ilişkiden sonra ilk 12 ile 72 saat içerisinde önerildiği biçimde içildiğinde hamile kalmayı yüksek oranlarda önler, bunun dışında 12 saat içinde içildiği zaman hamilelikten koruma etkisi çok daha yüksek olup, daha fazla zaman geçirildiğinde etkisi giderek azalmaktadır. Aynı zaman da  bu ilaçlar için yapılan önemli uyarılar arasında  hap ilişki öncesinde değil, mutlaka ilişki yaşanmasından sonra alınması gereklidir. Bunun asıl nedeni ise ilişki öncesi alındığı zaman gebeliği önleyici etkisi oldukça azalmaktadır. Norlevo doğum kontrol ilacından dikkat edilmesi gerekenler arasında ağır karaciğer yetmezliği olan hastalar kesinlikle kullanmamalı ve bunun yanı sıra crohn hastalığı gibi ağır derecelerde sindirim kanalında emilim bozukluğunun olması ilacın normal olan etkisini azalttığı bilinmektedir. Bu detayların haricinde  iki tablet alınmasından sonra üç saat içerisinde kusulur ise mutlaka tekrardan iki tablet alınması gerekmektedir. Bu ilaçları mutlaka doktora danışılarak kullanılması gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉