• PAYLAŞ

Organik Kokulu Yağla Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır ?

  • 12/12/2016 - 19:44
  • 0 Yorum
  • 1278 görüntüleme

Organik Kokulu Yağla Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır ?

Ev dekorasyonu son zamanların en gözde etkinliklerinden bir tanesi, özellikle el emeği göz nuru olan bu eşyaların yapımında tamamen organik olan malzemelerin de kullanılması duyulan ilgiyi fazlasıyla artırıyor. Daha önceleri odalarınız hoş tutmak adına kullanılan oda parfümlerinin yerini, bir ara tütsüler yerini almıştı fakat sonralarında insan sağlığına verilen değer ve önemin artması genel olarak Çin üzerinden gelen bu tütsülerin ham maddelerinin tam olarak bilinmezliği nedeni ile duyulan ilgi zaman içerisinde azalara nerdeyse yok oldu. Tabi organik olmayan oda parfümleri, tütsüler kullanılmaması ile beraber yeni fikirler ortaya çıkmaya başladı. Son zamanlarda bir çok ev hanımının kendi elleriyle hazırladığı son derece sağlıklı olan çubuklu oda kokuları oldukça ilgi görüyor. Bu yazımızda sizlere evlerinizde Organik kokulu yağlar kullanarak çubuklu oda kokularını nasıl yapabileceğinizi detayları ile aktaracağız.

Organik Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır ?

Küçük şişeler içerisinde güzel kokan çubuklar, etrafta gözünüzü mutlaka çarpmıştır. Genel olarak ev dekoru ve hediyelik eşya satan işyerlerinde oldukça yüksek fiyatlara sattıklarını da eminiz ki sizlerde biliyorsunuzdur. Yapımız son derece kolay ve kokusunu istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz bu çubuklu oda kokusunu aşağıda sizlere önereceğimiz adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

Öncelik olarak belirtmeliyiz hangi kokuyu kullanmak istediğiniz tamamen sizlerin tercihini kalmış bu konuda seçim siz ait olacak.

Kokulu yağlar konusunda size bazı önerilerimiz olacak. Kokulu yağlar,  sadece uçucu yağları olan bitkilerden elde edilmektedir. Günümüzde bütün koku sanayisi bu bitkilerden faydalanarak üretim yapar. Uzmanlar ise bu harika kokuların insan üzerinde olan etkilerini araştırmışlar ve belirli kategorilerle ayırmışlar. Sizlere vereceğimiz tarifimize geçmeden önce kullanacak olduğunuz uçucu yağların, nelere iyi geldiği hakkında detaylı olarak hazırladığımız listemize göz atarak siz uygun olanı seçmenizi tavsiye ederiz.

Kokulu Yağların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir ?

-Mandalina, nane, portakal, kekik, greyfurt, limon yada zencefil, bergamo, çam ağacı yağı insan üzerinde canlı kalmak, enerjiyi devamlı olarak yüksek tutma etkisi vardır.

-Lavanta, Sedir, Karanfil yada ylang ylang yağı, paçuli, gül, melissa, papatya, menekşe yağının insan üzerinde sinirleri gevşetici ve aynı zaman da rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

-Nane, okaliptüs, lavanta, melaleuca, ekinezya, limon, ardıç ve adaçayı yağlarının insan üzerinde Antioksidan etki ve aynı zamanda solunum sistemi destek etkisi bulunmaktadır.

-Biberiye ve zencefil yağının insan üzerinde dikkat Eksikliği ve uyuşukluğu engelleyici etkisi bulunmaktadır.

Kokulu Yağlar İle Çubuklu Oda Kokularının Hazırlanması Nasıl Yapılır ?

Yukarıda sizler için hazırladığımız listeden birkaç farklı yağı birleştirerek bir karışım oluşturmanızda sakınca yoktur. Seçiminizi yaptıysanız artık sizlere nasıl yapacağımız hakkında detaylı bilgileri aktarmaya başlayabiliriz.

Organik Yağlı Oda Kokusu İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir ?

-100 ml’lik kadar bitmiş olan parfüm şişesi bile olabilir veya dekor amaçlı olan süslü şişelerden kullanabilirsiniz. Burada önemli olan içerisine bir su bardağının çeyreğinden biraz daha fazla ölçüde sıvı alabilecek olması.

-Bir kaç damla kadar etil alkol veya izopropil alkol. Eczanelerden kolayca temin isteyebilirsiniz

-1 şişe sizin tercih edeceğiniz kokulu yağdan en küçük olanlardan aktardan temin edebilirsiniz. Organik yağları tercih etmelisiniz aynı zaman da uzun süreli olacaktır.

-2 şişe taşıyıcı yağ, bunlar badem yağı veya hindistan yağı olabilir. 1 şişe: 20 ml olmalıdır.

-İnce Bambu kamışı olan, rattan kamış 1 metre çiçekçilerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Organik Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır ?

-Önceden hazırladığınız şişenizin içine taşıyıcı olarak aldığınız badem yağı veya hindistan cevizi yağından 30 ml koymalısınız. Aktarlarda 20 ml olarak satılan yağlardan bir şişenin tamamını ve diğer şişenin ise yarısını koymalısınız.

-Hazırladığınız kokunun çubuğa yayılmasını sağlayacak olan, Etil alkol veya İzopropil alkol’den yarım çay kaşığı kadar ekleyin.

-Üstüne sizin  tercih ettiğiniz yağın veya yağlardan toplam olarak 40 damlayı geçmeyecek şekilde şişenin içerisine damlatın.

-10 kez kadar  dairesel hareketle şişeyi karıştırın.

-Önceden aldığınız rattan çubukları şişe boyutunun tam 2 katı gelecek orantıda kesin.

-Hazırladığınız çubukları şişeye koyup ardından karıştırın ve sonra diğer taraflarını çevirin şişeye koyun. Bundan sonra uçları ters yüz yapmanıza gerek olmayacak sadece kuruyuncaya yapmalısınız.

Yapmanız gereken işlemlerin tamamı bu kadar artık evinizin mis gibi sağlıklı kokusunu alabiliyor olmalısınız. Bu hazırladığınız yöntem ile dilediğiniz çeşit ve kokuda oda kokuları hazırlayabilirsiniz.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉