• PAYLAŞ

Ev Satışı nasıl yapılır?

  • 03/09/2016 - 12:20
  • 0 Yorum
  • 1117 görüntüleme

Taşınmaz mal olarak kabul edilen evlerin satışının nasıl olduğu hakkında sizleri bilgilendirici bir yazıyı kaleme alıyoruz. Bu sayede evinizi satarken ya da yakın bir akrabanızın evini satma işini üstlenirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Mutlaka sürecin nasıl işlediğini az çok biliyorsunuz. Temelde çok basit bir işlemdir. Evin satışı tapu devir işleminin verilmesinin ardından alan kişinin ev sahibine parasını ödemesi ile sonuçlanacaktır.

Ev alırken insanlar genellikle daha seçici davranmaktadırlar. Bu nedenle insanlar ev alırken çok seçici davranmaktadır. Bu bir yatırım olsa da bu şekildedir, oturmak için alınsa da bu şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle ev alırken çok dikkatli davranmanız gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara odaklanarak hareket etmek doğru tercihi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Alıcı ve satışı olmak üzere iki taraf da farklı konularda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bu sayede doğru şekilde işlemi yapacak ve doğru tercihi yapmış olacaklardır. Alıcıların ilk olarak alacakları taşınmaz mülkün kayıtlı olduğu belediyeye giderek evin üzerine bir borç olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun ardından evin üzerinde icra, haciz ya da ipotek olup olmadığını tapu müdürlüğüne giderek öğrenebilirsiniz. Eğer alacağınız evin tapusu kat mülkiyeti üzerinde olarak gözüküyorsa evin mutlaka depreme karşı sigortasının yaptırılmış olması gerekmektedir. Satışın yapılması için işlemin sadece Tapu Sicil Müdürlüğünde yapılacağını unutmamalısınız. Dolandırıcılar sizi farklı noktalara yönlendirebilirler.

ev-satisi-nasil-yapilir

İki tarafa arasında anlaşma sağlandıktan sonra işlemin yapılabilmesi için iki tarafında tapu sicil müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir. Satış işlemi gerçekleşirken üzerinizde kimlik, fotoğraf ve kimlik fotokopiniz mutlaka olmalıdır. Tapunun aslı ve fotokopisi ile birlikte gerekli tüm belgeleri olarak satışın gerçekleşmesi için hazır olacaksınız. Eğer satışın gerçekleştirilmesi için iki taraftan birisinin vekalet tayin etmesi halinde işlemi yapacak kişi adını yapılmış bir vekaletname ve evin bulunduğu belediyeden alınacak olan emlak değeri ile birlikte satış işleminin gerçekleştirmesi işlemi yapılabilir.

Ev satışında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında size detaylı açıklamalarda bulunmaya çalıştık. Özellikle dolandırıcılara karşı dikkatli olmanızı ve satış gerçekleşmeden para vermemeniz konusunda sizleri uyarmayı istiyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉