• PAYLAŞ

Ev Temizliğinde Nasıl Bir Sıra İzlenmelidir?

  • 07/09/2016 - 13:40
  • 0 Yorum
  • 1117 görüntüleme

Evimiz, en çok zamanımızı geçirdiğimi mekanların başında gelir. Yemeklerimizi yerin, uyuruz, dinleniriz ömrümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz yerler olarak karşımıza çıkarlar. Tabi bu kadar zaman geçirdiğimiz alanların temizliği de çok önemlidir. Yeterli özen gösterilmezse barınmamıza yardımcı olan bu mekanlar bizim için sağlıklı olmaktan çıkacaktır. Ev temizliği konusunda herkesin az çok bilgi mutlaka vardır. Evinizi gerçekten temizlemek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği bilimsel olarak araştırılarak kararı verilmiş. Bu yol izlenerek temizliğin gerçekten her alanda yapılabilmesi sağlanacaktır.

Dağınık Toplamak

Ev temizliğine başlamadan önce evde temizliğinize engel olacak tüm eşyaların gerektiği yere koyulması gerekiyor. Elbiseler dolaba, gereksiz alet edevatlar bulunması gereken alanlara yerleştirilmelidir. Bu işlem temizliğin çok rahat ve gerektiği gibi yapılması için çok önemlidir.

Halıları ve Koltukları süpürmek

Etrafı gerektiği gibi toparladıktan sonra temizliğin ilk adımlarını yavaş yavaş atmaya başlayabiliriz. İlk olarak üzerinde çok zaman geçirdiğimiz halıları ve koltukları süpürmeniz gerekiyor. Elektrik süpürgesi yardımı ile her yer en küçük toz tanesi kalmayana kadar süpürülmelidir. Silme kısmına geçmeden önce eğer imkanınız varsa halılarınızı kaldırmalısınız. Bu sayede temizliğin bir evresini daha gerektiği şekilde tamamlamış olursunuz.

ev-temizligi-1

Odaları Temizlemek

Genel temizlik yaparken ilk olarak dağınıkları topladık sonra halıları ve koltukları süpürdük şimdi sırada bu ikisinin ardından odaların temizliğine geçmeniz gerekiyor. Önemli olan burada daha çok kullandığımız salonun temizliğini en sonra bırakmaktadır. Odaları kullanım sırasına göre temizliğini yapmaya başlayabilirsiniz. Genelde az kullanılan yatak odasından başlayarak sıra ile odaların temizliğini yapabilir en sonda salonun temizliğine geçebilirsiniz.

Derin bir temizlik yapacaksanız, dağınıklık toplanıp, her yer elektrik süpürgesi ile silindikten sonra daha derine inmek için camların silinmesi gerekmektedir. Eğer gerekli görülürse camlarda bulunan perdelerin yıkanması da gerekebilir.

Mutfak ve Banyo Temizliği

Çok sık kullandığımız bu iki alanın temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Bu alanlarda önemli olan sterilliğin sağlanması olacaktır. Çok mikroplar bu iki alandan daha çok yayılmaktadır. Bu alanlar için özel olarak üretilen temizlik malzemelerinden mutlaka kullanılmalıdır ve her yer en ince ayrıntısına kadar temizlenmelidir.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 1.5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉