• PAYLAŞ

Evde Çalışan Kadınlar Nasıl Erken Emekli Olur ?

  • 07/10/2016 - 18:20
  • 0 Yorum
  • 945 görüntüleme

Evde Çalışan Kadınlar Nasıl Erken Emekli Olur ?

Günümüzde hayat şartlarının zorlukları ev hanımlarını aile bütçelerine yardımda bulunması amacı ile evde çalışmalarına neden oluyor. Birçok kadın dışardan anlaşma yaptıkları firmalarla evlerinde otururken genel olarak el maharetine dayalı olan işleri yaparak geçimlerini sağlıyor. Ülkemizde oldukça popüler olan bir iş kolu olduğunu söyleyebiliriz. Evlerin de aile geçimlerini sağlamak için çalışan kadınlarımızın emekli olmak gibi bir hakları bulunuyor. Bu yazımızda evlerin de iş yaparak aile bütçesine katkıda bulunan kadınlarımızın emeklilik haklarını detayları ile anlatacağız.

Kadınların ev haricinde dışarıda çalışmasına gerek kalmadan da sigortalılık ve emeklilik hakları bulunuyor. Birçok ev kadınının haberdar olmadığı bu durum isteğe bağlı olarak yapılan ve kendi primini kendisi ödeyerek sigortalı olmasıdır. Evde yaptığı el emeğine dayalı işler sebebiyle emeklilik sigortasını kendisi ödemek isteyenler için son derece kolaylıklar sunulmuştur. Herhangi bir işverene bağlı olmasına gerek kalmadan, kendisinin el emeği ile yaptığı ürünleri satan kadınlara son derece düşük primlerle emeklilik hakkı tanınmakta. Fakat hazırladıkları bu ürünleri internet üzerinden satanlar maalesef ki bu kategorinin dışında tutuluyor. Ev içerisinde el emeği ile örgü, takı, dikiş, süs eşyası gibi ürünleri yapıp satan kadınlar nasıl sigortalı olabiliyor ? Ödenmesi gereken prim ne kadar ? Merak ettiğiniz sorularınızı cevaplandırıyoruz.

Evde El İşi Yapıp Satan Kadınların Sigortası Nasıl Olur 

Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası Kanununun 5510 sayılı Geçici olan 16. maddesine incelendiğinde hizmet akdiyle herhangi bir işverene bağlı olmadan evde el işi yaparak satan ev kadınlarının çok daha az prim ödeyerek isteğe bağlı olarak sigortalı emeklilik hakkını elde etme ve sağlık yardımlarından tamamından yararlanma hakları bulunmaktadır.evde-calisan-kadinlar-nasil-erken-emekli-olur-2

Evde iş yapan kadınlar için Maliye Bakanlığının görüşüne dayanılarak kurum tarafından belirlenen usul ve esaslar göz önüne alınarak belirlenen günlük olan kazanç alt sınırının onbeş katı esas alınır ve bunun üzerinden başlanılarak, üzerine geçen her yıl için bir puan arttırılmak şartına dayanılır ve bu oran otuz katını geçmemek üzere  yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi ödeme hakkına sahiptirler. Bu kişiler öncelik olarak bulundukları yerde bağlı bulundukları vergi dairesine giderek evlerinde el işi yaparak sattıklarına dair bir form doldurur. Daha sonraki aşamada vergi dairesi tarafından gönderilerek eve gelen bir memur tarafından inceleme yapılarak sorular yöneltilir. Bu aşamada eve gelen memur tarafından hazırlanan ve memurun görüşlerini bildiren forum ev hanımına verilir. Formu alan ev hanımı bu formu SGK teslim etmesi ile beraber prim ödemeye başlarlar.

evde-calisan-kadinlar-nasil-erken-emekli-olur-1

Bu güne kadar evde iş yapmamış ama yakın zamanda iş yapmayı düşünüyorsanız daha önce ev hanımlarına önerimiz olan Evde Çamaşır Yıkayarak Para Nasıl Kazanılır ? Yazımızda bulunan detaylara bakabilirsiniz. Günümüzde evde hanımların çalışması ve firmaların buna daha düşük maliyetler çıkmasından dolayı ilgi göstermesi nedeni ile iş bulmanın oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉