• PAYLAŞ

iOS 10’da Klavye Touchpad’e Nasıl Dönüştürülür ?

  • 06/10/2016 - 22:05
  • 0 Yorum
  • 903 görüntüleme

iOS 10’da Klavye Touchpad’e Nasıl Dönüştürülür ?

Yakın zaman da Apple kullanıcılarına sunduğu yeni işletim sistemi olan İOS 10 bünyesinde bilinmeyen ve oldukça kullanışlı olan yenilikler barındırıyor. Bu yeniliklerin arasında Apple’ın MacBook dizüstü bilgisayarlarında göze çarpan ve genel olarak bakıldığında bu alanın en iyi örneklerini gördüğümüz fonksiyonel touchpad’ler neredeyse hiçbir fareye ihtiyaç duymadan her türlü işlevi yerine getirebiliyorlar. Bu özellikten ilham alan Apple ilk olarak iOS 9 işletim sistemi ile iPhone klavyelerine touchpad özelliğini kullanmaya başlamıştı. Bu özellik sadece 3D Touch destekli olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde mevcuttu fakat şimdi yeni işletim sistemi İOS 10 ile beraber daha fazla geliştirilerek iPhone 7 ve iPhone 7 Plus da kullanıma sunuldu.

Dokunmatik ekrana sahip olan cihazlarda en büyük sıkıntıların arasında yapılan bir yazım hatasını düzeltmeye karar verdiğiniz de ortaya çıkıyor diyebiliriz. Bir de cihaz kullanıcısı normalden biraz daha iri parmaklı ise bu işlem çok da kolay  bir iş değil. Zira  genel olarak bakıldığında küçük bir ekran ve bir piksel genişliğinde olan bir imleç söz konusu durumda. Fakat bu 3D Touch destekli olan iPhone cihazlar ile ilk kez geçtiğimiz sene büyük bir yenilik sayesinde çözülmüştü. iPhone 6S/6S Plus’da bulunan ve  iki parmak ile aynı anda klavye üzerine sert olarak  basıldığında klavye alanı bir touchpad’e çevrilebiliyor ve bu sayede tıpkı MacBook’larda kullanıldığı gibi imleci son derece rahat bir şekilde yönlendirmeniz mümkün oluyordu.

ios-10-da-klavye-touchpad-e-nasil-donusturulur-2

Apple yeni kullanıma sunduğu İOS 10 işletim sistemi ile beraber geliştirilen bu özellik iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcıları da biraz daha kullanışlı duruma gelmiş durumda. İphone cihazların klavye alanı üzerine yapılacak olan iki parmağınız ile sertçe baskı klavye üzerine bulunan harflerin tamamen kaybolarak yerine dizüstü bilgisayarları andıran bir touchpad dönüşmesini sağlıyor. Parmağınızı açılan touchpad üzerinde gezdirerek ekranda bulunan imleci istediğiniz noktaya hareket ettirme imkanına sahip oluyorsunuz. Ekranda bulunan imleç istediğiniz noktanın üzerine geldiğinde yeniden sertçe basarak kelimeyi seçebiliyor ve bu işlemden sonra kopyalama işlemi dahil bir çok farklı görevi yerine getirebiliyorsunuz.

 

ios-10-da-klavye-touchpad-e-nasil-donusturulur-3

Bu işlem haricinde touchpad üzerine iki kez sertçe basarak tek bir kelime seçmek yerine tüm cümleyi seçmeniz de mümkün hale geliyor. Touchpad kullanırken iki parmağınızı birbirinden uzaklaştırmanız durumunda daha geniş bir alanı işaretleyebilirsiniz. Apple yeni işletim sistemi İOS 10 ile daha gelişmiş bir hale getirilen ve iPhone 7 ve 7 Plus cihazları alacak kullanıcıların kesinlikle bilmesi ve yararlanması gereken faydalı bir fonksiyon olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉