• PAYLAŞ

EVDE CİLT LEKELERİNE KARŞI KREM NASIL YAPILIR ?

  • 16/06/2016 - 18:39
  • 0 Yorum
  • 1020 görüntüleme

Cilt lekeleri erkek ve bayanlar için her zaman çok büyük problem olmuştur. Özellikle güneşin zararlı ışınları sonucu oluşan cilt lekeleri hem büyük bir sorundur hem de çözümü zor olmaktadır. Cilt lekelerini gidermek için tıbbı müdahale yöntemleri olsa da evde uygulanacak bazı bitkisel yöntemlerle de bu lekelerle başa çıkmak mümkündür. Cilt lekelerine neden olarak güneş ışınları, doğum lekeleri, doğum kontrol hapları, akne ve sivilceler vs. gösterilebilir. Cilde rengini veren pigmentlerin ölmesine ve o bölgede kahverengi görünümde renk değişikliğine neden olan zararlı faktörler, ciddi anlamda kişileri huzursuz etmektedir ve bazen ciddi tedaviler gerekmektedir. Bu nedenle yapılması gereken ilk ve en önemli şey cildimizi bu zararlı etkilerden korumak ve leke oluşmasına engel olmaktır. Günlük güneş kremi kullanmak ve cilt bakımını düzenli yapmak lekelerle baş etmek için önemli faaliyetlerdir. Ama oluşan cilt lekeleri ile baş edebilmek için müdahale şarttır ve evde cilt lekelerine karşı krem yaparak bu lekelerle baş etmek pekâlâ mümkündür.

Evde hazırlayabileceğiniz basit ve ekonomik bir cilt kremi için doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Öncelikle lekelere neden olan sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Daha sonra beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz ve kendinizi güneşten koruyarak cilt bakımınızı günlük olarak yapmalısınız. Daha sonra ise bazı tariflerle natürel kremler hazırlayarak hem lekeleri yok edebilir hem de yeni leke oluşmasını engelleyebilirsiniz. Kremi hazırlamadan önce cildinize peeling yapmanız faydalı olacaktır. Bu işlem ölü hücreleri atmanızı sağlayarak kremden daha çok verim almanıza yardımcı olacaktır. Bunun için evdeki malzemeler yeterli olmaktadır. Karbonat, şeker veya tuz ile bu işlemi yapabilirsiniz. Yüzünüze bu malzemelerden herhangi biri ile yavaşça masaj yapmanız yeterli olacaktır. Hazırlanması son derece kolay olan evde cilt lekelerine karşı krem için gerekli malzemeler birkaç damla oksijenli su, iki çorba kaşığı süt tozu, birkaç damla bitkisel gliserin ve birkaç damla limon suyu. Limon suyu çok iyi renk açıcı olduğundan cilt lekelerinde en çok kullanılan doğal malzemedir. Bu malzemeleri iyice karıştırıp yağlı bir krem kıvamına getirdikten sonra gece yüzünüze sürüp uyuyun. Sabahleyin de yüzünüzü iyice yıkayıp temizleyin. Kullanılan malzemelerin hepsi beyazlatıcı özelliğe sahip olduğundan cilt altında ölü olan pigmentlerin rengini açarak lekeleri tedavi etmektedir. Lekeler kısa sürede oluşmadığı gibi bir anda da kaybolmamaktadır. Bu nedenle sabırlı olarak kremi düzenli uygulamanız gerekmektedir.

Bir diğer evde cilt lekelerine karşı krem tarifi için yulaf ve limonla hazırlanmaktadır. Limonun renk açıcı özelliği, yulafın da besleyici özelliği sayesinde lekelerle savaşmak kolay olmaktadır. İki çay kaşığı yulaf, çeyrek litre su ve bir çay kaşığı limon suyunu krem kıvamına gelene kadar karıştırıp cilde uygulayınız. Bir hafta boyunca bu kremi yüzünüze sürüp 15 dakika bekletiniz. Süre dolunca da ılık su ile cildinizi iyice yıkayınız.
 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉