• PAYLAŞ

Evlenmeden Önce Halledilmesi Gereken Para Sorunları Nelerdir?

  • 06/01/2017 - 16:52
  • 0 Yorum
  • 687 görüntüleme

Evlenmeden Önce Halledilmesi Gereken Para Sorunları Nelerdir?

Hayatınız da o an geldiğinde kendinizi finansal olarak hazır halde bulmak istiyorsanız, yazımızda evlenmeden önce finansal olarak halletmeniz gerekenler hakkında size vereceğimiz bilgileri dikkatli bir şekilde okumalısınız. Çünkü bu bilgiler sayesinde hayatınızı paylaşacağınız kişi ile finansal olarak sorun yaşamadan evlenme şansınız olacak. Hayatınızın aşkına evlenme teklif etmeden önce düğün masraflarını karşılayabileceğinizi, düğünden sonra hayatınızı nasıl idare edeceğinizi ve gelirinizi nasıl çeşitlendireceğinizin yöntemlerini bilmeniz gerekiyor. Şimdi sıra ile evlenmeden önce halletmeniz gereken finans sorunlarınıza değinelim.

Düğün

İlk sırada tabi ki de düğün gelmektedir. Düğünü yapmak özellikle Anadolu şehirlerinde çok büyük bir maddi güç gerektirebiliyor. Ancak bu durumu büyük sorun olarak görmeden önce karşı taraf ile detaylı bir şekilde konuşmanız gerekiyor. Partneriniz ile hayatınızı devam ettirebilmek için size gerekli olan tüm yapılacakları listeleyip onların ne kadarının gerekli olduğunun ne kadarının gereksiz olduğuna karar vererek düğünü minimum maliyetle yapmanın yolunu arayın. Yaptıkları düğün masrafları yüzünden uzun yıllar borç içinde yaşayan birçok çift var. Onlardan olmamaya çalışın.

 

Finansal Sorumluluk

Yıllarca finansal kararlarınızda tek başınıza karar verdiniz ancak evlilikle bu iş tamamen değişecektir. Herkes ilk olarak onun parası benim param, benim param onum parası dese de eşlerden birisi çalışmadığında ya da çalışsa da daha az ücret aldığı için zaman ilerledikçe onun yüzüne bu durumu vurmaya başlayabilirsiniz. O nedenle eşler oturup parayı kimin yöneteceğini, eve ne kadar gelir girdiğini ve eşlere kişisel bütçe ayrılıp ayrılmayacağını konuşmalısınız. Bu büyük sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Yaşam Alanı

Evlilik konu olduğunda ilk akla gelen konuların başında ev gelmektedir. İnsanlar nerede yaşayacaklarını belirlemeleri çok önemlidir. Bir ev mi alacaklar yoksa kira da mı yaşayacaklar ekonomik olarak karar vermeleri gerekiyor. Eğer imkânınız varsa ilk olarak ev almak isteyeceksiniz. Eğer işiniz gereği çok yer değiştirmek zorunda kalacaksanız kiralık eve oturmanız daha mantıklı olacaktır.

Acil Durumlar

Evlenmek güzel bir eylem ancak evlilik de bile yaşanabilecek sorunlar olabiliyor. Örneğin evlendikten kısa bir süre işinizi kaybetmek zorunda kaldınız diyelim. Bu durumda yeni bir iş bulana kadar sizi idare edecek bir paranızın olması çok önemlidir. Eğer bu miktarda bir paranız yoksa ekonomik olarak çok sıkıntılı bir süreç yaşayabilir ve bu süreç eşinizle aranızın açılmasına neden olabilir. Acil durumlar için kenara para koymayı aklınızın her zaman bir kenarına yazın.

Ne Zaman Çocuk Sahibi olunacağı

Eskiden bu ekonomik durumla ilgili bir sorun olarak görülmese de günümüzde eşler bu konuda kendilerini ekonomik olarak rahat hissetmek istiyor. Çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamak ona istediği her şeyi almak ve gönlünü hoş etmek istedikleri için bunu istiyorlar. Ekonomik olarak hazır olmadan anne ve baba olmak istemeniz sizi zor durumlara sokabilir.

Var Olan Borçlar ve Ödeme Planı

Eşlerden birisinin evlilik öncesinde borcu olabilir. Bu normal bir durumdur. Bu durumu normal olarak karşılayıp ne kadar borcu olduğunu ve bu borcun ortadan kaldırılması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine kadar vermelisiniz. Örneğin erkek araba almak için kredi çekti ve bu krediyi ödemek için en az 24 ayı var. Bu süre bitene kadar ekonomik olarak nasıl yaşamanız gerektiğine karar vermelisiniz. Ancak bu durumu olumsuz olarak yaşamamak için iki kişinin birlikte karar vermesi gerekiyor. Ardından bu durum sizler için bir sorun olmaktan kısa sürede çıkacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉