• PAYLAŞ

Facebook’ da Sahte Hesaplar Nasıl Anlaşılır ?

  • 01/02/2017 - 15:23
  • 0 Yorum
  • 685 görüntüleme

Facebook’ da Sahte Hesaplar Nasıl Anlaşılır ?

Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, uygulama içerisinde ana sayfalarınız üzerinde bulunan sahte haberler ile başı ağrıyanlar için bir çözüm yolu aradıklarını ve bunu en kısa zaman da uygulayacaklarını açıklamıştı. Aradan oldukça uzun zaman geçmesine rağmen Facebook’ un henüz bir çözüm üretemediğini fark eden geliştiriciler bu soruna çözüm getirecek bir eklenti geliştirdiler.

Sosyal medya ve platformunu sıklıkla kullanan internet fenomenlerinin daha fazla aşikar olduğu bir durum vardır. Genel olarak en popüler olan sosyal ağlar birçok saldırıya maruz kalabilir ve bu olanlar da kullanıcıları fazlasıyla rahatsız eder. İşte tam da bu konu da Google bir açıklama yaparak, 2016 senesinin son aylarında sahte hesaplara karşı önlem almaya karar verdiklerini ve sahte haber sitelerine karşı savaş açacaklarını ilan etmişti. Duyurunun yapılmasından kısa bir süre sonra Facebook aynı konu üzerine fazlası ile şikayetçi olduğunu ve bu savaşta yer alacaklarını açıkça belirtmişti. Ardı ardına yapılan açıklamalar sonrasında Facebook’dan herhangi bir girişim olmayınca kullanıcılar hayal oldukça fazla kırıklığına uğramıştı. Fakat kullanıcıların isteklerine kulak veren geliştiriciler, sosyal ağ devi Facebook’ dan daha hızlı tuttular ellerini ve Clikbait sayesinde sahte hesaplara karşı link üzerine tıklayınca karşılaştığımız aldanmaları engellemeye yarayacak bir çalışma düzenledi. Google Chrome internet tarayıcısı için daha önce geliştirilen This is Clikbait eklenmesi ile Facebook ana sayfanızda bulunan Clikbait ile sahte hesapları görmenizi mümkün hale getiriyor.


Kullanımı son derece basit olan eklenti sayesinde, gerçek olan haberler Not a Clikbait sahte olan haberler This is Clikbait  ve sahte olma ihtimali oldukça yüksek haberler de ise x%Clikbait şeklindeki ibare Facebook görselinin alt bölümünde yer alarak sizi uyarıyor.

Google yaptığı sahte hesap açıklamasından sonra ne türde çalışmalar sürdürdüğünü açıklamamasına rağmen, Google hakkında daha önceki çalışmaları göz önüne alındığında bir anda karşımıza sorunun çözdüm diyerek çıkabilir. Milyarlarca kullanıcıdan bahsettiğimiz ve aslında yaptığı yeni güncellemeler ile gündemde kalmayı başaran Facebook bu sorun karşısında henüz bir çözüm sunmamış olması kullanıcılar tarafından yadırganıyor. Yaşanan gelişmeler ve sahte hesaplar konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan firmaların büyüklüğüne ve kapasitelerine bakıldığında buradan anlamamız gereken sonuç sahte hesapları tespit etmenin ve engellemenin sanıldığı kadar kolay olmadığı. Önümüzde zaman diliminde bu konuda yaşanacak gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉