• PAYLAŞ

Facebook Messenger’da Kendini Silen Mesajlar Nedir ve Nasıl Gönderilir ?

  • 28/10/2016 - 13:15
  • 0 Yorum
  • 1049 görüntüleme

Facebook Messenger’da Kendini Silen Mesajlar Nedir ve Nasıl Gönderilir ?

 

Facebook Messenger’ın yeni kullanıma sunduğu baştan sona şifreleme özelliği ile beraber, uygulama içerisine kendi kendini silen mesajlar gönderebilme özelliğini kullanıma sundu. Yolladığınız iletileri belirlenen bir  süreye göre görüldüğü andan sonra otomatik olarak yok olan mesajlar gönderebilmeniz mümkün. Bu yazımızda Facebook Messenger ‘ın bu özelliğini nasıl kullanabileceğinizi detayları ile anlatacağız.

Soyla medya devi Facebook ‘un mesajlaşma uygulaması olan Messenger, bundan kısa bir süre önce baştan sonra şifreleme özelliğini tüm kullanıcılarının beğenisine sundu. Uygulamanın baştan sona şifreleme özelliği sayesinde kullanıcılarına gizli ve bir o kadar da güvenli bir iletişim platformu sunmayı hedef haline getiren mobil uygulama, bu özellikle birlikte aslında pek bilinmeyen, fakat oldukça kullanışlı olan “kendi kendini silen mesajlar” özelliğini de bünyesine kattı. Messenger uygulamasındaki baştan sona şifreleme özelliği ile başka kişiler tarafından görülemeyen konuşmalar yapılabilmesi ve bunun yanı sıra kendi kendini silen mesajlar özelliği kullanılarak da otomatik olarak ortadan kaldırılmasına olanak sağlıyor.

Facebook Messenger ‘ın Kendi Kendini Silen Mesajlar Özelliği Nedir ?

Facebook Messenger sosyal mesajlaşma uygulamasında kendi kendini silen mesajlar, aslında isminden de açıkça anlaşılabildiği gibi göndermiş olduğunuz iletileri, alıcının görüntülemesinin hemen ardından otomatik olarak silinen mesajlara verilen isimdir. Bu özelliği aktif olarak kullanarak Facebook Messenger’dan yollanmış olan  mesajlar göndericinin belirlemesi üzerinde 5 saniye, 10 saniye, 30 saniye arasında yada 1 dakika, 5 dakika, 30 dakika veya 1 saat, 6 saat, 12 saat gibi en uzun olarak 1 gün içerisinde otomatik olarak silinir.

Sosyal medya platformu Facebook Messenger uygulaması içerisinde sadece birkaç kolay adımı takip ederek kendi kendini silen mesajlar oluşturabilmeniz mümkün. Uygulamanız gereken adımlar sırasıyla ;

 

facebook-messenger-da-kendini-silen-mesajlar-nedir-ve-nasil-gonderilir-1

Uygulama içerisinden kendi kendini silen mesajlar sadece şifreli konuşmalar seçeneği üzerinden gönderilebilmesi sağlanmaktadır. Bu sebeple ilk olarak uygulamadan şifreli konuşma başlatmanız gerekir. Şifreli konuşmayı başlatabilmeniz için Messenger uygulamasında ekranın sağ alt kısmında yer alan + ikonuna tıklayın, bu işlemin ardından listenizde bulunan herhangi bir bireyi seçmeden önce ekranınızın en sağ üst kısımda yer alan kilit simgesine aktif edin.

facebook-messenger-da-kendini-silen-mesajlar-nedir-ve-nasil-gonderilir-2

Uygulama içerisinde açtığınız gizli konuşma sayfasındaki mesajlaşma özellikleri arasına baktığınızda, kendi kendini silen mesajlar özelliğine ait kronometre ikonunu göreceksiniz. İkon ekranında en sağ kısımda yer almaktadır.

facebook-messenger-da-kendini-silen-mesajlar-nedir-ve-nasil-gonderilir-3

Kronometre ikona tıklamanızın ardından karşınıza çıkacak olan 5 saniye, 10 saniye, 30 saniye arasında yada 1 dakika, 5 dakika, 30 dakika veya 1 saat, 6 saat, 12 saat gibi en uzun olarak 1 gün içerisinde olarak belirtilmiş zaman dilimlerinden size uygun olan herhangi birini seçmelisiniz. Yapmış olduğunuz bu seçenekler sayesinde, göndermiş olduğunuz mesajların ne kadar sonra otomatik olarak silineceğini belirler. Burada önemle dikkat etmenize gereken Geri sayım süresinin, gönderdiğiniz mesajın alıcının mesajı görmesinin ardından otomatik olarak başladığını unutmamanız olduğu. Bu nedenle süre belirlerken buna göre belirlemenizin önem taşıdığını bilmelisiniz. Uygulama içerisine kazandırılan bu özelliğin oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji dünyasında bir çok boşluk ve açık bulunurken bu tip güvenlik önlemlerinin kullanıcılara avantaj sağlayacağı kesin.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉