• PAYLAŞ

Facebook Oturumunda Kod Oluşturucusu Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 16/12/2016 - 14:18
  • 0 Yorum
  • 866 görüntüleme

Facebook Oturumunda Kod Oluşturucusu Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Günümüzde teknolojinin gelişimi olumlu etkiler yaratmasının yanı sıra güvenlik açısından oldukça olumsuzluklara neden oluyor. Günlük hayatımızda kullandığımız sosyal medya hesaplarımızda bazı durumlarda bu güvenlik tehditlerine maruz kalıyor. Kullandığımız sosyal medya uygulamalarının nerdeyse tamamında iki aşamalı doğrulama sistemini aktif olarak kullanmak gerekiyor ki bu önlem sayesinde biri parolanızı haberiniz olmadan elde etse dahi cep telefonunuza gelecek veya kurulu uygulamanın göstereceği kodu elde edemeyeceğinden dolayı kullandığınız hesaplarınızı güvence altına almış oluyorsunuz. İlk zamanlarda telefon numarasına gönderilen SMS‘ler oldukça popülerdi fakat sonrasında kod oluşturma uygulamaları SMS ‘lerin yerini aldı ama bu uygulamanın ilk doğrulamasının yapılabilmesi için SMS gönderilmeye hala devam ediyor. Milyonlarca aktif kullanıcı olan Facebook uygulamasının Android sürümünü kurmanızdan sonra Authy gibi ayrı bir kod oluşturucu olan uygulama kurmanıza gerek kalmıyor çünkü Facebook uygulamasında bunun için dahili çözümü bulunuyor.

Facebook Oturumunda Kod Oluşturucusu Nasıl Çalışır ?

Kod oluşturucu kullanmaya başladığınız zaman, başka biri hesabınıza giriş istediğinde bulunduğunda size bildirim yapılacak. Bu bildirimin size ulaşması için Facebook ‘un mobil uygulamasına giriş yaparak ayarlar sekmesine giriş yapın Güvenlik seçeneğinden Oturum Uyarılarını aktif konuma getirin. Oturum onaylama için kod oluşturucu özelliğini kullanmak için aşağıda önergeleri izlemelisiniz ;

 

 

Öncelik olarak Facebook hesabınıza tarayıcı üzerinden erişim sağlayarak  Ayarlar  sekmesi > Cep telefonu yolunu izleyerek aktif olarak kullandığınız telefonun numarasını yazın. Kullandığınız birden fazla telefon numarası bulunuyorsa bunları girebilirsiniz.

Bu işlemin ardından Güvenlik sekmesinden oturum onaylamaları sekmesine giriş yaparak bilinmeyen tarayıcılarda güvenlik kodu iste seçeneğinin yanında bulunan kutucuğu işaretleyin.

Telefon numaranızı eklemek istediğiniz zaman onaylama kodu olarak size SMS gönderilecektir. Aynı zaman da uygulamada oturum açılması için kod oluşturulması seçeneğini onaylayın.

Facebook bir çok alanda yenilikçi olmayı aynı zaman da olumsuz olabilecek her koşulu hesaplamayı iyi biliyor. Facebook uygulamasını kullanmak istediğiniz zaman telefonunuza erişemez durumda olabileceğiniz anlar adına yedek kodlar oluşturabilme imkanına sahipsiniz. Yedek kod oluşturmak için Ayarlar sekmesi > Güvenlik sekmesi > Oturum onaylamalar sekmesi > Kod oluşturma yolunu izleyerek sonra kullanmak için yedek kod oluşturabilirsiniz.

Sizlere önerdiğimiz adımları izleyerek Facebook hesabınıza izin olan girişleri engelleyerek iki aşamalı kod sistemi ile güvenliğinizi üst seviyelere çekmiş oluyorsunuz. Hesabınıza kendiniz dahil olmak üzere her giriş yapılmak istendiğinde bildirim alacaksınız ve oluşturduğunuz kodu girmeniz gerekecek. Bu sayede hesabınızdaki hareketleri anında takip edebiliyor olacaksınız.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉