• PAYLAŞ

İnfografik Nedir ve Nasıl Hazırlanır ?

  • 16/12/2016 - 12:25
  • 0 Yorum
  • 1110 görüntüleme

İnfografik Nedir ve Nasıl Hazırlanır ? 

İnfografik, grafikler yardımı ile rehber niteliğinde bilgilerin okuyuculara daha görsel olarak aktarılmasıdır. İnfografikler kısa bilgilerden ve aynı zaman da görsele dayalı bir anlatım sunmasından dolayı son yıllarda fazlasıyla ön plana çıkmış ve tercih edilmeye uygulanmaya başlanmıştır.

İnfografik için her türlü konu kolaylıkla işlenebilir. Bu açıdan bakıldığında konu kısıtlaması olmaması daha fazla tercih edilmesine neden olması ile beraber çok farklı örneklere rastlamak mümkündür. Bu anlatım türünün genel olarak tercih edilmesinin en önemli nedeni, kısa ve öz olan bilgilerin daha iyi bir şekilde öğrenilmesinin sağlanması, akılda daha fazla kalıcı olmasıdır. Aynı zamanda okuyucuya sıkılmadan bilgi aktarımının sağladığından dolayı bir çok seminer gibi etkinliklerde de artık sunulacak olan verilerin infografikler üzerinden anlatılması yolu seçilmektedir.

İnfografik Nasıl Oluşturulur ?

İnfografikler hayatın her alanında hızla devreye girmeye başlaması ile birlikte pek çok birey de infografiklerin nasıl oluşturulacağına dair soru işaretleri oluşmaya başladı. Öncelikli olarak belirtmeliyiz İnfografik oluşturma konusunda kesin olan bir sınır olmadığından dolayı bireylerin herhangi bir grafik düzenleme programından yararlanarak İnfografik oluşturabilirler. Bu açıdan bakıldığında işin başarısına ve infografiğin tam olarak oluşturulmasında bireylerin yetenekleri tam anlamıyla belirleyici olacaktır. Bireylerin bu tür bir düzenleme yeteneğinin bulunmaması halinde ise online olarak hizmet veren İnfografik oluşturma üzerine kurulmuş sitelerden yardım alınması yeterli olacaktır. Bu yazımızda İnfografik sununlar hazırlamak için başvuracağınız bazı önemli kaynaklardan nasıl yararlanabileceğinizi detayları ile sizlere aktaracağız. Sizlere önerdiğimiz servislerden birini kullanarak online  infografik oluşturabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

İnfografik Oluşturmak İçin Kullanılan Online Servisler Hangileridir ?

Sizlere önereceğimiz Piktochart.com İnfografik servisi ücretsiz olarak çalışmalar hazırlamanızı sağlayacaktır. Bu uygulama kullanarak bireyler sunulan kolay ara yüzü sayesinde son derece kolay bir şekilde infografik hazırlayabilme imkanına sahip olabilir. Piktochart.com İnfografik servisine BU BAĞLANTI üzerinden giriş yapmanızdan sonra bir tema seçmenizin ardından ikonları seçerek yazacağınız metinleri eklemek olacaktır. Sizlere aşağıdaki görselde örnek bir editör ekranını yayınlıyoruz.

Online İnfografik konusunda günümüzde sıklıkla kullanılan başarılı servislerden bir tanesi de infogr.am’dır. Sizlere önerdiğimiz servis yine ücretsiz seçeneklerden bir tanesidir. Online olarak hizmet veren site sayesinde kolay bir şekilde istediğiniz türde içerikler oluşturabilme imkanına sahipsiniz. İnfogr.Am İnfografik servisine BU BAĞLANTI üzerinden giriş yapmanızdan sonra kolay ve hızlı ara yüz üzerinde işlemlerini yapabilirsiniz. oldukça kolaydır. Sizlere aşağıdaki görselde örnek bir editör ekranını yayınlıyoruz.

Sizlere önereceğimiz son online servis ise easel.ly olacak. Online hizmet veren servisin 4 milyon gibi son derece yüksek bir çalışma sayısına ulaşmayı başaran site, bu açıdan en popülerler arasında yerini almasını sağlamıştır. Ücretsiz olarak verilen hizmetler sayesinde bu site üzerinden online olarak içeriklerinizi kolayca oluşturabilirsiniz. Easel.Ly İnfografik servisine BU BAĞLANTI üzerinden giriş yapmanızdan sonra, oldukça basit üyelik işlemlerinden sonra çalışmalarınıza hemen editörü kullanarak başlayabilirsiniz. Sizlere aşağıdaki görselde örnek bir editör ekranını yayınlıyoruz.

Günümüzde çok sık tercih edilen İnfografikleri sizlerde önerdiğimiz online servisleri kullanarak yaratıcı fikirlere imzanızı atabilirsiniz.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉