• PAYLAŞ

Film ve Dizilere Altyazı Nasıl Eklenir ?

  • 31/01/2017 - 23:49
  • 0 Yorum
  • 1078 görüntüleme

 Film ve Dizilere Altyazı Nasıl Eklenir ?

Pek çok birey, altyazılı film yada dizi izlemeye önyargılı yaklaşıyor. Fakat, filmleri yada dizileri altyazılı izlemeye başlanmasından sonra bundan vazgeçmek son derece zor olabiliyor. Çünkü, oldukça kötü seslendirilmiş bir film yada diziyi izlemek yerine altyazılı olarak izlemek çok daha keyifli oluyor. Bu yazımızda dizi ve filmlere altyazı nasıl eklenir ? Detayları ile sizlere aktaracağız.

Öncelik alt yazılı film yada dizi izlenmesinin tercih edilmesindeki nedenlere bir göz atalım.

Çeviriler: Yabancı bir film, dizi yada anime izliyorsanız ve bu dili hiçbir şekilde bilmiyorsanız, kesinlikle çeviriye ihtiyacınız olacaktır. Çoğu birey için altyazılar, seslendirme yapılmış bir film, dizi yada animeyi seyretmekten daha iyi bir tercih olduğunu dile getirir keza bu tamamen doğru bir seçenektir.

Duyulmayan Diyaloglar: İzlediğiniz filmde karakterlerin seslerini anlamak bazen son derece zor olabiliyor. Aynı zamanda, ses karışımıyla ilgili sorunlarda da bu durum için geçerli. Örnek olarak, diyalog esnasında ses efektlerinin çok fazla yüksek olması gibi durumlar, altyazı tercih etmenizdeki en önemli etken olabilir.

Anlatıyı Kavrama: Game of Thrones veya benzer bir türde izlediğiniz film veya dizilerde altyazı tercih etmek, karakterlerin repliklerini takip edebilmesi açısından kolay olmasını sağlar.


Kaliteli Altyazılar Nasıl Bulunur ?

İzleyeceğiniz bir videoyu altyazılı olarak görüntülemeniz  için, o video dosyasıyla senkronize edilmiş olan bir altyazı dosyası bulmanız gereklidir. Bir torrent sitesi üzerinden film indirdiğinizde, bu son derece kolay olabilir. Fakat, YouTube üzerinden indirdiğiniz bir videoda altyazı bulabilmeniz çok zor diyebiliriz.

Altyazı Aramak İçin Hangi Siteler Kullanılır ?

Yabancı bir film, dizi yada anime için uygun bir altyazı arayorsanız bu konuda oldukça kaliteli hizmet veren birkaç site bulunuyor bunlardan bazılarının özelliklerini yazımızda sizlere aktaracağız.

OpenSubtitles: Alt yazı konusunda büyük bir veritabanına sahip olan bu sitede, işinize yarayabilecek olan altyazıları kolayca bulabilme imkanına sahipsiniz. Fakat olumsuz yanı olarak sitenin reklamlarla dolu olduğunu söyleyebiliriz.

Altyazi.org: Bu sitenin eski adı Divxplanet olarak bilinen ve yeni adı altyazi.org sitesinde yabancı film, dizi, anime gibi türlerde altyazıları bulmanız kolay. Ülkemizde en çok kullanılan sitelerden bir tanesi diyebiliriz.

Turkcealtyazi.org: Ülkemizde yine en çok kullanılan altyazı sitelerinden biri olan turkcealtyazi.org sitesinde aradığınız dizi, film veya animenin altyazılarına ulaşabilirsiniz.

Video Oynatma Sırasında Altyazı Nasıl Eklenir ?

Kullanımda olan çoğu video oynatıcısında, dosya tabanlı olan altyazı ekleme özelliği bulunmakta. Örnek; ücretsiz, açık kaynaklı ve en çok tercih edilen video oynatıcılardan bir tanesi olan VLC Player.  Elinizde bulunan altyazı dosyasının adını, video dosyasının tam adıyla değiştirdiğiniz zaman burada dikkat etmeniz gereken format uzantısı kopyalanmayacak her iki dosya aynı klasör içerisindeyse, VLC Player’da videoyu açmanız ile altyazı dosyası yüklenecektir. Bu durum, farklı video oynatıcılarında da geçerli olduğunu bilmelisiniz.

Videolara Altyazıyı Elle Nasıl Eklenir ?

Kullanmaya karar verdiğiniz altyazı dosyası videoya otomatik olarak yüklenmezse yada birden fazla altyazı dosyanız bulunuyorsa ve bir tanesini yüklemeye karar verdiyseniz iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz.

Öncelik olarak menüden Altyazı sekmesi > Altyazı Dosyasını Ekle sekmesini kullanarak dosyayı seçin, ikinci olanak ise altyazı dosyasını video oynarken sürükle-bırak yöntemini uygulayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉