• PAYLAŞ

Finansal Durumu Kontrol Altına Almanın 6 Yolu

  • 21/07/2016 - 16:48
  • 0 Yorum
  • 716 görüntüleme

Bütçenizi ve finansal durumunuzu kontrol altına almakta zorlanıyorsanız, vereceğimiz bu önerileri günlük hayatınızda uygulamaya geçirebilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde oturanlar, gelir ve gider arasında fazla fark olmayanlar ve kirada oturanlar için bütçeyi kontrol etmek ve finansal anlamda rahat etmek oldukça zordur. Biz bu yazımızda, finansal durumunu kontrol etmek isteyenler için 6 adımda bunu nasıl yapabileceklerini anlatacağız.

finansal-durumu-kontrol-altına-alma

1)Gelir-Giderin Farkında Olun

Tüketimleriniz ve maaşınızı görebileceğiniz bir liste yapmak, finansal açıdan kendinizi kontrol edebileceğiniz en kestirme yollardan biridir. Böylece gelir ve gider arasında bir denge kurabilecek, gereksiz gördüğünüz harcamalarınızı kontrol altına alabileceksiniz. Finansal açıdan rahatlamak istiyorsanız, bütçenizi zorlayan harcamalardan uzaklaşmanız gerekiyor.

2)Ek İş Bulun

Elinize geçen para ile geçinmekte zorlanıyorsanız bir ek iş bulmanız şart olabilir. Kazandığınız para sizin için yeterli değilse, kredi ya da kredi kartı borçlarınız, taksitleriniz varsa, finansal açıdan rahatlayana kadar kendinize bir ek iş bulmanız, maddi açıdan birçok durumun kolaylaşmasını sağlayacak.

3) Alışverişlerinizi Kontrol Edin

Yaptığınız market alışverişlerini düzenli aralıklarla bilinçli olarak yapmanız, finansal durumunuzu rahatlatmak için yapabileceğiniz önerilerden biridir. Markete bir liste ile gitmek, temel gıda ürünlerini toptan alarak kar etmek, market alışverişlerini günlük değil haftalık yapmak gibi değişiklikler ile yaptığınız market harcamalarınızda rahatlamanızı sağlayacak.

4) Yeni Kredi Başvurusu Yapmayın

Mevcut borçlarınızı kapatmak için yeni bir kredi çekmek sizi bir kısır döngünün içine çeker. Var olan borçlarınızı kapatmak için daha fazla borçlanmak yerine, kendinize yeni gelir kaynakları yaratmalısınız. Bu noktada da en mantıklı seçenek, birinci maddede önerdiğimiz gibi ek gelir sahibi olabileceğiniz iş seçeneklerinden yararlanmanızı öneriyoruz.

5) Birikim Hesabı Açın

Bankalarda birikim hesabınızı olması, tasarruf yapmak için sizi teşfik eder ve elinize geçen parayı çarçur etmek yerine biriktirmenizi sağlar. Bir birikim hesabınız olduğunda, paranız yastık altında olmadığından her sıkıştığınızda harcamanız da zor olacaktır.

6) Yüksek Kira ve Kredilerden Kaçının

Yüksek tutarda kira ödüyor, lüks bir semtte oturuyorsanız, daha mütevazi, daha küçük bir eve taşınmanızı öneriyoruz. İstanbul’da kiralar 1000 TL’den başlıyor ve muhite, evin büyüklüğüne göre bu rakamlar 10 katına kadar çıkıyor. Eğer yüksek bir kira gideriniz varsa, finansal durumunuzu kontrol altına alabilmek için ilk olarak bu yükten kurtulmanızı öneriyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉