• PAYLAŞ

Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır?

  • 05/07/2017 - 23:02
  • 0 Yorum
  • 773 görüntüleme

Finlandiya, dünya üzerindeki ferah seviyesi en yüksek olan ülkelerden biri. Durum böyle olunca ülkemizden de bu ülkeye gitmek isteyenlerin sayısı artmakta. Ancak çoğu ülkede olduğu gibi, bu ülkede oturma izni alırken de bazı şartlar gerekmektedir. Öncelikle eğer AB’ye mensup bir ülkenin vatandaşı değilseniz, 3 aydan fazla kalma isteklerinizde, oturma izni almanız gerekmektedir. Bu yazımızda Finlandiya çalışma izni nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

Finlandiya’da Oturma İzni

Finlandiya yönetimi genelde oturma izni verirken bazı kriterler aramaktadır. Eğer Finlandiya’da oturan bir yakınınız varsa, Finlandiya kökenli iseniz ancak Finlandiya’da yaşamıyorsanız ve öğrenci olarak Finlandiya’da bulunuyorsanız; oturma izni almanız daha kolaydır. Oturma iznini aldığınızda ise artık Finlandiya’ya istediğiniz zaman giriş-çıkış yapma hakkına sahip oluyorsunuz.

Oturma İzni İçin Nereye Başvurulur?

Finlandiya’da yaşamak istiyorum diyen bireyler, yukarıda da belirttiğimiz gibi kriterlerden birine uymalıdır. Eğer şartlara uyuyorsanız, Finlandiya Büyükelçiliği’nin yetkili kıldığı VFS Global Private Ltd’ye başvuru yapmalısınız. Ancak yine de Türkiye’de yaşayan bireylerin, Ankara’da bulunan Finlandiya Oturma İzni Başvuru Merkezi’ne başvuru yapması gerekmektedir. Eğer farklı ülkelerde yaşayıp da(AB’ye üye olmayan) oturma izni almak istiyorsanız, yaşadığınız ülkedeki oturma izni merkezlerine başvurmalısınız. Ayrıca başvuru yapmadan önce Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi’ni arayarak ya da web sitesinden randevu almanız gerekmektedir. Buralardan istenen belgeler ve gereken ücret hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer bu merkezlere gittiğinizde eksik fotoğraf ya da fotokopi gibi belgeleriniz varsa, ücreti karşılığında temin edebilirsiniz.

Oturma iznini aldıktan sonra eğer Finlandiya yaşam masraflarına da alışıp, tekrardan oturma izni almak isterseniz bu sefer yapmanız gereken farklı bir başvuru bulunmaktadır. Eğer mevcut oturma izninizi devam ettirmek istiyorsanız, yaşadığınız yerdeki polise başvurmanız gerekmektedir. Eğer polis uygun görürse, oturma izninizi uzatabilirsiniz. Ancak eğer öğrenciliğiniz devam etmiyorsa ya da aktif olarak öğrenim görmüyorsanız, oturma iznini öğrenim nedeniyle alamazsınız. Öğrencilik nedeniyle oturma izninizin devam etmesi için eğer okulunuz sona erdiyse, lisansınıza devam etmek amacıyla başka bir okulda devam etmelisiniz. Ayrıca Finlandiya’da okurken de bazı şartları sağlıyor olmanız gerekmekte. Finlandiya yönetimine öğrencilik hayatınızda hiçbir yardım almadan geçinebileceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Finlandiya şartlarında bu ücret aylık minimum 560 Avro’dur. Ya da yıllık gelirinizin en az 6720 dolar olması gerekmektedir. Kısacası hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan geçiminizi sağlamanız gerekmektedir.

Oturma İzni İle Çalışılabilir Mi?

Finlandiya’da okurken aynı zamanda da çalışmak isterseniz, bu mümkündür. Ancak bu çalışma saatleri belirli bir oranda sabit tutulmuştur. Çalışabileceğiniz maksimum haftalık 25 saattir. Bu oran Noel ve ülkenin özel günlerinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu özel günlerde tam günlü çalışma şansı da verilmektedir.

 

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉