• PAYLAŞ

Futbolcu Transferi Nasıl Yapılır?

  • 24/07/2016 - 17:38
  • 0 Yorum
  • 1479 görüntüleme

Milyon dolarların döndüğü büyük bir piyasadan bahsediyoruz. Bu milyon dolarlar sergilenen bir oyunu izlemek isteyen insanların istediğinin ve arzusunun nedeniyle giderek artmaktadır. Sahnesi büyük olan bir tiyatro oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Herkes izleyeceği anda tam olarak nelerin olacağını biliyor ancak buna rağmen izlemekten vazgeçemiyor. Bu sahnede bulunan takımlar transferler yaparak her sezon daha büyük bir iddia ile lige giriş yapıyor. Sezon başında ve ortasında olmak üzere iki sefer serbest bırakılan transfer serbestliği esnasında gerçekleşiyor. Peki, dışarıdan bakıldığında basit görülen bir işlemin tamamlanması için nasıl bir prosedür izlenmesi gerekiyor.

İlk adım olarak takımın scout ekini yani gözlemci ekibi transfer yapılacak oyunları belirliyor. Oynadığı maçları izliyor ve takımın sistemine uygun olup olmadığını yönetime bildiriyor. Yönetim onay verdikten sonra oynadığı takımdan oyuncunun istenmesi yani talep edilmesi gerekiyor. Son onayı teknik ekip verdikten sonra karar verilmektedir. Gözlemci ekibinin beğendiği oyuncunun oynadığı bölgede takımda yeterli sayıda futbolcu varsa transfer gerçekleşmeyecektir.

Tüm şartlar oluştuktan sonra futbolcunun oynadığı kulüp ile iletişime geçilme süreci başlayacaktır. Bu konuda transferi gerçekleştirmek isteyen takımlar genellikle menajerler vasıtası ile oyuncu ve kulübü ile iletişime geçilecektir. Ya da tam tersi olarak futbolcu kendisi ile ilgilen kulüpleri öğrenmek için takım ajanlarına ya da menajerlere haber gönderebilir. Herkes ortak bir noktada buluştuktan sonra futbolcunun oynadığı kulüp bonservis bedeli belirleyecektir.

İki istisna haricinde bonservis ödenmek zorundadır. Futbolcu bir sözleşme ile bir kulübe bağlı değildir ya da sözleşmesinin son 6 ayına girdiği zaman herhangi bir ödeme yapılmaz. Diğer durumlarda pazarlık yapılır ve anlaşıldıktan sonra işlemler hızlı bir şekilde devam eder. Bonservis konusunda anlaşıldıktan sonra oyuncu ve ile daha detaylı bir şekilde görüşmeye başlanılır. Oyuncunun ne kadar alacağı ve yapılacak sözleşmenin detayları görüşülüyor. Nihai sözleşmeye imza atmadan önce futbolcunun sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Bu da sorunsuz bir şekilde atlatıldıktan sonra sağlık raporunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasının ardından imzalar atılır. İmzaların onayı için en yüksek futbol kuruluşu olan FİFA’ya onay için gönderilir.

[Toplam:6    Ortalama:3.2/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉