• PAYLAŞ

Gebelikte Sabah Bulantısı Nasıl Önlenir?

  • 24/08/2016 - 10:20
  • 0 Yorum
  • 839 görüntüleme

Genel olarak sabahları meydana gelen bulantılar için farklı bir durum söz konusu değil ise bir tedavi gerekli değildir. Çok şiddetli yaşanan bulantılarda, doktorunuz tarafından B-6 vitamini ve bulantı önleyici ilaçlar reçete edebilir.

Yaşadığınız bulantı hiperemezis gravidarum gibi farklı bir durum varsa, hastanede intravenöz (IV) sıvılar yardımı ile ve bulantı önleyici ilaçlar kullanılarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Gebelikte Sabah Bulantılarını Hafifletmek İçin Neler Yapılmalı;

GIDA SEÇİMİNDE SON DERECE DİKKATLİ OLUN: karbonhidrat bakımından son derece zengin gıdalar, düşük yağlı olan ve kolay sindirilebilir gıdaları seçin. Zencefil tek başına bir bulantı önleyicidir. Zencefil ile ilgili olan şekerleri veya ürünleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yağlı olan ve baharatlı gıdalardan kaçının.

ATIŞTIRMALIK GIDALAR TÜKETİN: Sabah yatağınızdan çıkmadan önce, birkaç kraker ya da kuru ekmek parçaları tüketin. Gün içerisinde 3 büyük öğün yerine, gün içerisinde azar azar yiyin.

BOL SU İÇİN: Su tüketiminizi arttırın veya zencefilli gazoz tüketin.

BULANTIYI TETİKLEYENLERE DİKKAT EDİN: Herkesin rahatsız olduğu koku farklıdır, sizin için midenizi bulantısına neden olan gıda ya da kokulardan kaçının.

BOL BOL TEMİZ HAVA ALIN: Hava alın, ev ya da işyerinde pencereleri daima açın. Gün içerisinde yürüyüş yapın, açık havada tur atın.

PRENATAL VİTAMİNLER İLE İLGİLENİN: Prenatal vitamin kullandıktan sonra mide bulantısı varsa bir aperatif ile vitamin alınız. Bunun dışında sakız çiğnemek veya prenatal vitamin kullandıktan sonra sert olan şeker emmek size yardımcı olacaktır. Bu uygulamalar size yardımcı olmazsa doktorunuz ile konuşun. Bu uygulamaların dışında size gebelik süresince kullanacağınız demir veya başka vitaminler önerebilir.

Alternatif Olabilecek İlaçlar Nelerdir?

Çeşitli alternatif olan ilaçlar ile sabah bulantılarınızı azaltabilirsiniz. Denemekte yarar görebilirsiniz, gene de kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

-Aküpresür bilekliği birçok eczanede reçetesiz olarak satılmaktadır. Bazı gebe bayanlarda yararlı olduğu bildirilmiştir.

-Akupunktur cildinize saç inceliğinde olan iğneler ile yapılan bir tedavidir. Akupunktur sabah bulantıları tedavisinde, uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir yol değildir, bazı gebe olan bayanlarda yararlı bulunduğu görünmektedir.

-Zencefil bitkisel takviyeleri bazı gebe bayanlarda sabah bulantıları hafifletebilir. Günümüz bilimine bakıldığında bu kanıtlanmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉