• PAYLAŞ

Gizli Müşteri İşi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

  • 09/11/2016 - 13:39
  • 0 Yorum
  • 806 görüntüleme

Gizli Müşteri İşi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Gizli Müşteri Nedir ?

Günümüzde hayat standartlarının yükselmesi Avrupa Birliği uyum yasaları ve standartlarına uyum süreci ile beraber bir alanda yeni iş kolları bunun yanı sıra ek gelir etmenin farklı yolları ortaya çıkmış oldu. Bu yeni iş kollarından bir tanesi ise Gizli Müşteri işi peki nedir tam olarak bu iş. Bu yazımızda sizlere Gizli Müşteri işi hakkında bütün bilgileri detayları ile aktaracağız.

Gizli müşteriler büyük kurumsal olan şirketler tarafından ücret karşılığı tutulan ve genel olarak bayiliklerin yada şubelerin işleyiş sistemlerini, müşteriler ile olan ilişkilerini, şirket standartlarına tam olarak uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol eden çalışanlara verilen isimdir.

gizli-musteri-isi-nedir-ve-nasil-yapilir-1
Gizli müşteriler aslında çok uzun yıllardan beri var olan bir işleyiş sistemi olduğunu bilmelisiniz. Bu iş kolu sayesinde bir çok firma, çalışmayan personelleri tespit edebilmiş ve gerekli işlemleri yapmıştır. Bunun yanı sıra, öncelik olarak müşterilere davranış biçimleri de gözlemlenerek bu konu hakkında şirket çalışanları şekillendirilmiş olur. Gizli müşterilere verilen bir diğer ad ise gölge müşteridir.

Gizli Müşteri İşi Avrupa uyum yasaları ve standartlarının gelmesi ile beraber daha da yaygınlaştı ve genel olarak benzin istasyonları, market zincirleri, fast food firmaları, call centerlar,  bankalar, hastaneler veya gıda zincirleri gibi bire bir halkla ilişki içerisinde bulunan sektörlerde gerçekleşmektedir. Bu iş sektörlerinin dışında, gizli müşterileri bir çok şirkette görmek mümkündür.

gizli-musteri-isi-nedir-ve-nasil-yapilir-2

Gizli Müşteri Kimler Olabilir ?

-Hayatın gözlemci yapısı ön plana çıkan

-Her zaman dikkatli ve detaycı yapıya sahip olan

-Etik yapıya sahip olan (doğru geribildirim veren)

-Eleştirel bir bakış açısına sahip olan

-Sorunlar karşısında çözüm önerileri sunabilen

-Titiz çalışma alışkanlıklarına sahip olan kişiler Gizli Müşteri işinde çalışmaya uygun olan bireylerdir.

gizli-musteri-isi-nedir-ve-nasil-yapilir-3

Gizli Müşteri İşi Nasıl Bulunur ?

Gizli müşteri olmanız için genel olarak danışmanlık firmalarına başvurabilirsiniz. Bu firmaların yanı sıra, iş ilanları verilen web sitelerinde de gizli müşteri iş ilanlarına ulaşmanız mümkün olacaktır.

Gizli müşteri iş kolunun adı üzerinde olduğu gibi gideceği firmaya normal müşteri gibi giriş yaparak alışveriş yapar, yada görüşüp fazlasıyla sorular sorar. Bu işlev sırasında yanında da gerekli notları tutarak işyeri ve çalışanlar hakkında analizlerde bulunur. Firmalar genel olarak işe aldıkları gizli müşterilere ne yapması gerektiği konusunda detaylı olarak bilgi sahibi yapacaktır.

Sizlerde gizli müşteri işinde çalışmaya uygun olduğunuzu düşünüyorsanız internet üzerinden iş ilanlarını kontrol ederek bu konu hakkında ilan veren kurumlara kolayca ulaşmanız mümkün. Yaptığınız başvuru sonrasında yapılan mülakat sonra belirlenen kriterlere uygun görülürseniz sizde bir gizli müşteri olabilirsiniz.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉