• PAYLAŞ

Google AMP Testi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

  • 14/12/2016 - 20:30
  • 0 Yorum
  • 921 görüntüleme

Google AMP Testi Nedir ve Nasıl Yapılır ? 

Google uzun zamandan bu yana mobil kullanıma çok daha fazla önem veriyor ve buda farklı teknolojilerin ve algoritmaların da geliştirilmesine olanak sağlıyor. Google mobil kullanımda konusunda yaptığı çalışmaların meyvelerinden bir tanesi olan ve son dönemlerde en çok ilgi çeken hızlandırılmış web sayfası olarak adlandırılan ve aynı zaman da kısaca AMP olarak tanımlanan uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Google tarafından hazırlanan ve site yöneticilerine hitap eden Webmaster Tools üzerinden kontrolü sağlanabilen AMP uygulaması sayesinde site sahipleri eskiye göre çok daha iyi sonuçlar elde edebilecek duruma geldi. Özellikle kullanıma sunulan uygulamanın mobil odaklı olması, gelecek yıllar üzerine yönelik olan önemli bir gelişmenin şimdiden web site sahipleri tarafından fark edilmesini ve bu gelişime karşı uyumlu web sitelerin oluşturulmasına olanak sağladı.

AMP Testi Yapmalımayım ?

İnternet üzerinden kullanıcılara sunulan uygulamalar arasında test araçlarının bulunması işleri son derece kolaylaştırıyor. Google Maps gibi bir çok yan uygulama da dahil olmak üzere Google yeni teknolojiyi her yerde kullanmaya başlayacağını bilmelisiniz. Asılına bakıldığında gelecekte mobil üzerinden kullanımların çok daha yüksek oranlarda olacağı için daha şimdiden hazırlıklar yapılıyor ve çok daha rahat bir şekilde geçişin yapılması hedefleniyor. Bu konu üzerine uzun zamandan beri Google tarafından son derece önemli olan iş ortaklıklarının kurulduğu ve pek çok anlaşmanın sağlandığı açıkça belirtilirken hızlandırılmış olan mobil sayfalar konusunda da web site yöneticilerine doğrudan çağrılar yapılıyor.

AMP’ye İlgi Artacak Mı ?

Google tarafından geliştirilmiş olan uygulamaların kuşkusuz tüm kullanıcılar tarafından önümüzdeki zaman diliminde tercih edilmesi bekleniyor ve daha şimdiden pek çok özel araç ve eklenti de hızla geliştirilmeye başlanmış durumda olduğunun altını çizelim. Bu açıdan  kullanıcıların Google dökümantasyonlarına bakarak yeni sistemi nasıl uygulaması gerektiğini öğrenmesi ve buna göre uygun olan geliştirmeleri yapması gerekiyor. Sitenizin bu konuda var olan eksiklerini öğrenmek veya bu yeni  teknoloji ile uyum sağlayıp sağlamadığını görüntülemek istiyorsanız AMP testi adı verilen test sayfasına BU LİNK üzerinden giriş yapmanız yeterli olacaktır.

AMP Testi Nasıl Yapılır ?

Sizlere verdiğimiz bağlantı üzerinden AMP test sayfasına giriş yaptığınızda kontrol etmek istediğiniz sayfanın URL adresini girmeniz yeterli olacaktır. Google tarafından URL adresini girdiğiniz sayfa üzerinden yapılacak incelemeler sonucunda sayfanın yeni olan teknoloji ile uyum sağlayıp sağlamadığını, eksik veya yanlış olan tüm detaylar rapor halinde sizlere sunuluyor. Google ‘ın yeni teknolojisini sitesinde kullanmak isteyen ve bu konu üzerinde çalışmalar yapan bireylerin mutlaka bu testi yapması gerekiyor. Yapılacak testler sonucunda sitenin Google tarafından sayfanın tam olarak uyumlu olduğu onaylandığı zaman işlemler başarıya ulaşmış olacaktır. Bu açıdan önümüzdeki dönemlerde özellikle belirtmeliyiz site sıralamalarında büyük ölçüde öneme sahip olacağını şimdiden belirtmeliyiz. AMP teknolojisi için sizler de bugünden önleminizi alabilir ve bu gelişmeye en başından ayak uydurabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉