• PAYLAŞ

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 13/12/2016 - 11:55
  • 0 Yorum
  • 889 görüntüleme

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Nedir ve Nasıl Kullanılır ? 

Gün içerisinde ziyaret edilen sitelerin başarıya ulaşmasındaki en önemli etkenlerden biri hedefin doğru olarak belirlenmesidir. Bir sitenin başarıya ulaşmasından en önemli rolü oynayan doğru strateji uygulanmasıdır, bu nedenle anahtar kelimeler başarıya ulaşmada en etken rolü oynar. Bu yazımız da anahtar kelime planlayıcısı nasıl kullanılır ? Anahtar kelime ne anlama gelir ? Doğru anahtar kelime nasıl seçilir ? Gibi farklı sorularınızın cevaplarını detayları ile sizlere aktaracağız.

Uzun yıllardan bu yana Türkiye’de pek çok farklı sektör üzerine açılan siteler önemli bir yerlere sahip olduğu gibi aynı zaman da sektördeki rekabete de oldukça arttırmıştır. Bu bakımdan sıfırdan bir web sitesi kuran ve yarışa girmek isteyen bireylerin doğru anahtar kelime analizi yapması bununla beraber sektörünü iyi bir şekilde belirlemesi mutlak gereklilikler arasındadır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir ?

Google tarafından kullanıma sunulmuş olan anahtar kelime planlayıcısı ise site sahibi bireylerin yararlanabileceği en önemli kaynaklardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Anahtar kelime planlayıcısı tam olarak bireylerin  farklı alanlara ve farklı kelime öbeklerine yönelik sorgulama yapabilmesini ve bununla beraber yapılan sorgulamalar sonucunda ise aranma hacmi gibi pek çok farklı detayı hızlıca öğrenmesine olanak sağlar. Bu açıdan web sitesi açmak isteyen bireylerin aklında bulunan düşüncelere göre anahtar kelime planlayıcısını kullanarak inceleme yapmalıdır. Bu sayede sitenin hedefinin daha doğru olarak belirlenmesi ve aynı zaman da odaklanacak kelimelerin daha doğru bir şekilde tespit edilmesi tam olarak mümkün olacaktır.

Google Keyword Planner kullanmak isteyen bireylerin ücretsiz olarak sunulan uygulama sayfasına kolaylıkla giriş yapabilir. Giriş yapılmasından sonra ise sorgulama seçenekleri arasından uygun olanların tercih edilmesi gereklidir. Belirli bir sektör üzerine yönelik  olarak çok daha kapsamlı bir analiz yapabilmeniz mümkün olduğu gibi, daha kısıtlı ve filtreli olarak arama da yapılabilir. Bu açıdan ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda size uygun olan seçeneklerden yola çıkmanız size başka alanlara ayırabileceğiniz zamanı kazandıracaktır.

Google Anahtar Kelime Sonuçları Nasıl Değerlendirilir ?

Hedef seçimi yapmanızdan sonra bununla beraber anahtar kelime gösteriminde filtreleme yapmanız mümkündür. Bu filtrelemede aslında size rekabetin yüksek, orta ve düşük olarak 3 farklı seçeneği değerlendirmenize olanak sağlayabilir ve analizler sonucunda düşük rekabetin olduğu sektörleri kolayca belirleyebilirsiniz. Bunların dışında aranma hacmine göre arama sorgunuzu farklı bir filtre aracılığı ile küçültebilme imkanını da bulabilirsiniz.

Google Anahtar kelime planlayıcısı üzerinden yapacağınız bu doğru seçimlerle birlikte elinizde son derece değerli bir liste olacaktır. Bu liste tam olarak sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda çok çok uzun olabileceği gibi yapacağınız filtrelere göre çok kısa da olabilir. Sonuçta elde edeceğiniz bilgilerle hangi kelimelerin en fazla arandığı, aramaların dönemsel olarak farklılıkları, aranma hacmi ve önemli istatistiklerden bir tanesi olan reklam başı tık maliyetlerinin ne kadar olacağının detayları sunulmaktadır.

Google Anahtar Kelime İle Rakip Analizi Nasıl Yapılır ?

Yapılan incelemeler sonrasında belirlenmiş olan anahtar kelime için uygun olan varyasyonlar da öğrenilmiş olacak. Anahtar kelime planlamalarının yapılmasından sonra ise gene Google üzerinden farklı aramalar yaparak bu sektörde hizmet sunan diğer sitelerin incelemesi detaylı olarak yapılmalıdır. Bu uygulanan strateji ise anahtar kelime planlayıcısının ardından mutlaka yapılması gereken rakip analizi kısmını oluşturur.

Rakip analizi kısmı ile birlikte rakiplerinizin genel olarak hangi konuda iyi olduğunu, eksik yada yanlış olan bölümlerinin neler olduğunu veya SEO için hangi sitelerden link çıkışı alındığını kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Bu ve buna benzer bir çok farklı taktik ve sorgulama yöntemi ile birlikte sitenizin planlamasını yaparken elinizde son derece geniş bir bilgi olmasını sağlar. Tüm bu bilgileri iyi değerlendirilir ve güzelce harmanlanırsa siteniz için iyi ve olumlu bir başlangıç yapabilme imkanına sahip olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉