• PAYLAŞ

Google’a Şifre Kullanmadan Telefonla Nasıl Giriş Yapılır?

  • 21/08/2016 - 16:00
  • 0 Yorum
  • 1027 görüntüleme

Dünya genelinde kullanılan servislerde kullanıcı adı ve şifrelerinin sızdırılmasından sonra iki adımlı doğrulama seçeneğinin aktif hale getirilmesinin önemini bir kez daha anladık. Her ne kadar Facebook, Twitter gibi dev sitelerin CEO’ları dahi zayıf şifre kullansa da siz son derece dikkatli olun tahmin edilmesi zor bir şifre belirlemenin haricinde 2 adımlı doğrulamayı mutlaka aktif edin.

Genel olarak kullandığımız sosyal ağ siteleri, parola yöneticileri veya diğer popüler platformların ele geçirilmesi durumunun oldukça fazla yaşandığı günümüzde iki adımlı doğrulama olarak kullanılan ek güvenlik sistemlerinin kullanılması opsiyonel seçenek olmaktan çıkıp artık zorunluluk hale geldi. Çevrimiçi kullandığınız hesaplarınız için iki adımlı doğrulama sistemini aktif hale getirdiyseniz hesabınızın şifresini giriş yaptıktan sonra ikinci bir şifre için sms gelmesi veya doğrulayıcı uygulamalarındaki kodu yazmanızın gerektiğini biliyorsunuz. Bu sistem daha da geliştirildi ve artık Google Prompt olarak kullanımda. Google servislerinden herhangi birini kullanan biriyseniz artık hesabınıza kullanmak için telefonunuzun kilidini açmanız dahi gerekmiyor. Sadece gelen bildirime dokunarak hesabınıza kolayca giriş onayı verebiliyorsunuz. Bazen oldukça geç gelerek bizi son derece zor durumda bırakan doğrulama kodlarının yerine kolayca kullanılabilen sistemin nasıl aktifleştirildiğini adım adım görelim;

Google'a Şifre Kullanmadan Telefonla Nasıl Giriş Yapılır 1

Google Promp’u Ayarlamadan Önce Yapılması Gerekenler;

Google Prompt’u aktif hale getirmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu detaylar sistemin çalışmasını etkilediğinden dolayı mühim.

-Google hesabınız için iki adımlı doğrulamayı mutlaka etkinleştirmiş olmanız gerekiyor.

-İki adımlı doğrulamayı önceden etkinleştirdiyseniz, Android kullanıcılarının Google Play Hizmetleri güncellemesi, iPhone kullanıcılarının Google uygulamasını indirmesi ve uygulamaya giriş yapması gerekiyor. Ek olarak Touch ID de mutlaka etkin olmalı.

-Google Prompt’u kurma işlemini gerçekleştirirken cihazınızın listelenmemesi gibi bir sorunla karşılaşmamak için Google hesabınızda üzerinden oturum açmış olmanız gerekiyor. Artık Google Prompt’u ayarlamaya hazırsınız.

Google Prompt Nasıl Etkinleştirilir?

-Bilgisayarınız ya da tabletiniz üzerinden Google hesabınıza giriş yapıp iki adımlı doğrulama sayfasına giriş yapıyorsunuz. Sayfayı aşağı doğru kaydırdığınızda Telefon Ekle sekmesine tıklıyoruz.

Google'a Şifre Kullanmadan Telefonla Nasıl Giriş Yapılır 2

Açılan karşılama ekranı üzerinden Başlayın sekmesine tıklıyorsunuz.

Google'a Şifre Kullanmadan Telefonla Nasıl Giriş Yapılır 3

Google hesabınıza birden fazla telefon bağlıysa Telefonunuz sekmesindeki açılır olan listesinden cihazınızı seçiyorsunuz. Cihazınızın mutlaka açık olması ve iPhone cihazlarda Touch ID’nin açık, Android cihazlarda ekran kilidinin aktif olması gerekiyor.

Google'a Şifre Kullanmadan Telefonla Nasıl Giriş Yapılır 5 Google'a Şifre Kullanmadan Telefonla Nasıl Giriş Yapılır 4

Ekrandaki bulunan ve birbirini takip eden yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayın.

Google'a Şifre Kullanmadan Telefonla Nasıl Giriş Yapılır 6

Bu aşamadan sonra Google hesabınıza giriş yaptığınızda şifrenizi yazdıktan sonra ikinci şifre için sms gelmesini beklemiyoruz. Telefona gelecek olan bildirime dokunarak hesabınıza kolayca giriş yapmış olacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉