• PAYLAŞ

Kalite Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur ve Hangi İşleri Yaparlar?

  • 21/08/2016 - 16:20
  • 0 Yorum
  • 1556 görüntüleme

Kalite kontrol mühendisleri fabrikalar için olmazsa olmazken, çalışanlar konusunda ise tam aksine olmasa da olurlar. Öncelikle şunu ayırt edilmesi gereken; kalite kontrol mühendisleri ile kontrol mühendisi kesinlikle aynı şey değildir. Kontrol mühendisleri elektrik elektronik mühendisliğinin kolu olarak veya otomasyon üniversitesi mezunu olarak çalışırlar.

Kalite kontrol mühendisleri hangi işleri yaparlar?

Kalite kontrol mühendisleri için en önemli olan fabrikanın bütünüdür. Fabrika içerisindeki hijyen standartlarından, işçi standartlarına, ürün standartlarına her türlü standart ve standartların denetimden tamamen kalite kontrol mühendisi sorumludur.

Kalite Kontrol Mühendisi olmak için neler gerekir ve fabrikalar kalite kontrol mühendisi alımı yaparken nelere dikkat ediyor?

Kalite Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur ve Hangi İşleri Yaparlar 2

Genel olarak yurt dışı üniversitelerinin birçoğunda QA-QC bölüm olarak bulunsa da, ülkemizde son yıllarda standartların öneminin oldukça artmasıyla birlikte, eğitimler verilmeye başlanmış ve bazı üniversiteler tarafından bu bölüm açılmıştır. Üniversitede bu bölüme girebilmek için sayısal mezunu olmak oldukça önemlidir. Eski sistemde sözel veya eşit ağırlık bölümü olan öğrenciler mühendislik tercihi yapamıyordu. Günümüz sisteminde katsayılar tamamen kalktığı için artık böyle bir kısıtlama yok. Mezun olunduğunda veya eğitimlerini aldığınızda kalite kontrol mühendisi olmanızda hiçbir engel yok.

İşe girebilmek için nelere sahip olmak gerekiyor?

Bir fabrikada veya bir iş yerinde kalite kontrol mühendisi olabilmek için ISO 9001 gibi kalite yönetimi standartların tamamını ezbere olarak biliyor ve uygulanışı konusunda son derece tecrübeli olmak oldukça önemli. Sadece 9001 standartlarını değil bunun yanı sıra, bulunan diğer 14001, 27001, 18001, 50001 standartlar konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu bilgilere detaylı olarak sahip olmanız halinde birçok iş alanında, kendinize yer bulmanız mümkün. Ülkemizde gelişen iş kolları arasında Kalite kontrol mühendisliği bulunmaktadır. Her geçen gün çıkarılan kanunlar ve ab uyum yasaları ile beraber nerdeyse üretim yapan her iş kolunda zorunlu hale gelmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉