• PAYLAŞ

Soluk Borusu Tıkanırsa Ne Yapılmalı?

  • 21/08/2016 - 16:40
  • 0 Yorum
  • 977 görüntüleme

Soluk Borusu Tıkanırsa Ne Yapılmalı?

Sizin yada çocuğunuzun solunum yoluna herhangi yabancı bir cisim kaçarsa acil olarak doktora başvurunuz. Eğer yutulan yabancı cismin boğulmaya yol açmasına dair bir risk varsa doktordan öncelikli olarak aşağıdaki beş ve beş adı verilen yaklaşımının uygulanması önerilir:

-İlk olarak yapmanız gereken sırta 5 defa vurulması. Elinizin iç kısmı gelecek şekilde kişinin omuz kemikleri arasına biraz sert olarak beş defa vurunuz.

-Kişinin karın bölgesine 5 defa bası uygulamalısınız. Eğer yabancı cismi yutan bir bebek yada küçük çocuksa, karın bölgesine bası yapılması bebeklere zarar verebilme riski olduğu için bunun yerine oldukça hafi olarak göğüs kompresyonu uygulanır.

Soluk Borusu Tıkanırsa Ne Yapılmalı 1

-Uygulama ilk seferde sonuç vermediyse karın bölgesine ve omuz arasına 5’er defa uygulamaları dönüşümlü olarak devam ettirin.

-Eğer kurtarıcı olarak sadece siz varsanız ilk olarak sırt ve karın bölgesine 5 ve 5 uygulayınız ve daha sonrasında acil yardım çağırınız. Yanınızda sizden başka birisi varsa siz ilk yardım müdahalesini yaparken diğer bireyler 112 acil servisi aramalıdır.

Bazı sağlık personelleri sadece karın bölgesine uygulanacak olan basıyı önermektedir bazıları ise hem sırt hem de karın basısını dönüşümlü olarak önermektedir. Her ikisi metot da kullanılabilir.

Başka bir birey üzerinde hemlik manevrası uygulamak için;

Soluk Borusu Tıkanırsa Ne Yapılmalı 2

-Kişinin tam olarak arkasında durun. Beline kollarınızı iyice sarın ve hafifçe öne eğilmesine yardımcı olun.

-Elinizin birini yumruk haleni getirin ve kişinin tam olarak göğüs kafesinin hemen altına koyun.

-Diğer boşta kalan elinizle yumruk halinde olan elinizi kavrayın ve ardından karna doğru oldukça sert, ani ve hızlı bir itme kuvveti uygulamalısınız.

-Sonuç alamıyor iseniz 5 li karın basısı uygulayınız. Eğer blokaj hala devam ederse 5 ve 5 döngüsü tekrarlanmaya devam edilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉