• PAYLAŞ

Grafiti Nasıl Yapılır?

  • 05/08/2016 - 22:43
  • 0 Yorum
  • 1238 görüntüleme

Hayatınızın bir anında mutlaka bir grafiti çalışması görmüşsünüzdür. Tertemiz duvarların üzerine çeşitli boyaların yardımı ile oluşturulan ilginç resimlere grafiti denir. Bu konuda dünyaca ünlü çok sayışa sanatçı vardır. Bu işin seviyesi öyle bir noktaya geldi ki bu sanatçılar özel olarak şehir yönetimleri tarafından çağırılarak sanatlarını icra etmeleri için fırsat veriliyor. Bu yaşadığınız şehrin daha modern ve insanlar tarafından dikkat çeken bir şehir olmasına yardımcı oluyor. Peki, sizlere kısaca grafitinin ne olduğu anlatmaya çalıştık. Şimdi ise grafiti nasıl yapılır? Birlikte bu sorunun cevabını verelim.

grafiti-nedir-nasil-yapilir

Farklı grafiti şekilleri vardır. Resim olarak hazırlanacağı gibi duvara kelime olarak yazılanları da vardır. Bu sayede sanatçılar kendilerini farklı yollar ile ifade etme şansına sahip oluyor. Bu sanatın geçmiş çok eski zamanlara dayanıyor. Son yıllarda ülkemizde sevilen ve birçok kişisin uğraştığı bir sanat olma yolunda ilerliyor. Duvara yazı yazma sanatı ismi verilen bu sanatın ilk olarak eski çağlarda mağara duvarlarına resim çizen insanlar tarafından günümüze kadar geldiği fikri öne sürülmektedir. Yakın tarihimizde çok ilgi gören bir sanat olmasına rağmen yakın zamana kadar bu kaçak yapılan bir sanat olarak algılanıyordu. Bir nevi kendini ifade etme sanatı olarak algılanan bu sanatı yapmak için biraz becerikli olmanız gerekiyor.

Temelde çok basit bir sanattır. Elinize aldığınız sprey boya ile duvarlara kelime yazma sanatı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sanat geniş kitlelerinin dikkatini çekmesine rağmen herkes tarafından rahatlıkla yapılabilecek bir sanat değildir. Çünkü bu iş çalışmaktan çok yeteneğe bağlıdır. İlk olarak yazılmak istenen yazının temel hatları ortaya çıkarılacak şekilde duvara çizilir. Daha sonra kelimenin içi sprey boya ile sanatçının ruh halini gösterecek şekilde istediği şekilde boyanır. Ortaya bu şekilde yapılarak bakılmaya değer çok sayıda eser kabul edebileceğimiz duvar yazıları çıkmaktadır. Günümüzde çok sayıda kişinin ilgisini çekmesi nedeniyle bu konuda hakkında çok sayıda kurs verilmektedir.  Son yıllarda legal olması için uğraş veren çok sayıda insan vardır. Bu karar kabul edilirse bu sanatı ilginin daha fazla olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉