• PAYLAŞ

Gümüş Eşyaları Parlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • 14/08/2016 - 14:00
  • 0 Yorum
  • 1097 görüntüleme

Gümüş, evlerin dekorasyonlarında kullanılan nadide eşyalardandır. Dekorasyonda kullanılan gümüş vazo, tepsi, biblo gene olarak  kullanılan ve oldukça şık olan objelerdir. Evinizde beğenerek kullandığınız gümüş aksesuarlar zaman içerisinde hava, toz, su,  kokuya maruz kalmalarından dolayı maalesef kararır ve matlaşır.

Genel olarak bilinen gümüş eşyaların temizlenmesinde kullanılan, sigara külü yada diş macunu gibi materyallerle ovmak çok kısa süreliğine sonuç verebilir, fakat bu sonuç kesinlikle kalıcı değildirler. Üstelik kalıcı olmamasının yanı sıra gümüşlerinizi çizebilirler. Gümüş eşyalarınızı evdeki yerleşimi konusunda, mutlaka  zarar görmeyecekleri alanları tercih etmelisiniz.

Gümüş Eşyalar Nasıl Parlatılır 1

Yüksek olan ısılar ve deterjan kalıntıları gümüşe zarar verebileceğinden dolayı bulaşık makinesinde yıkamak kesinlikle önerilmez. Günümüzde bazı bulaşık makineleri gümüşlerin yıkanabilmesi üzerine tasarlanmıştır, fakat bu özelliğinden emin olmak için satın aldığınız yere mutlaka danışmanız gerekir.

Gümüşlerinizi temizleme esnasında asla sert sünger veya bezler kullanmamalısınız. Bu malzemeler büyük ihtimalle gümüşlerinizi çizebilir. Sert malzemeler yerine yerine pamuklu kumaşları tercih etmenizi öneririz. Parlatma işlemi esnasında nitril eldiven – ameliyat eldivenleri  kullanmanız gerekir. Nitril eldivenlerin özelliğinde gümüşe oldukça zarar veren sülfür maddesi bulunmaz.

Gümüşten üretilmiş objeleri zaman aralıkları ile mutlaka temizlemek ve parlatmak gerekir. Kararmış ve matlaşmış olan gümüş eşyalarınızı evinizde kendi imkanlarınızla kısa sürede eski haline getirmeniz mümkün. Bunun bakım işlemleri için bilmeniz gereken birkaç püf noktaları var.

s5_n400

s5_n400

Gümüş Parlatmanın Püf Noktaları ;

Gümüş temizleyici sıvıları tercih edin : Gümüşleriniz için özel olarak üretilmiş olan ve yapı marketlerde kolayca bulabileceğiniz sıvıyı, pamuklu bir bez üzerine damlatarak temizleyiciyle ovun. Sonrasında temiz ve pamuklu bir bez yardımı ile kurulayın. Bu tür hazır temizleyiciler normalden uzun süre uygulandıklarına gümüş objelerin sararmasına neden olabileceğinden parlatma işlemini mümkün olduğunca kısa tutmalısınız.

Karbonat kullanımı: Evlerde her zaman bulunan karbonatı, ılık karıştırarak gümüşlerinizi ovabilirsiniz. Karbonatın ılık su içerisinde iyice erimiş olmasına önem gösterin. Bu işlemi uygulama esnasında koton bez kullanmanızı öneririz ve işlem sona erdikten sonra gümüş objenizi  bol su ile durulayın, sonrasında pamuklu bir bez yardımı ile kurulayın.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉