• PAYLAŞ

Halka Arz Nedir ? Nasıl yapılır ?

  • 24/07/2016 - 17:30
  • 0 Yorum
  • 902 görüntüleme

Şirketler temelden kurulduktan sonra tek amaçları kar ederek daha çok kar etmek için büyümektir. Belirli bir seviyeye geldikten sonra kendi öz kaynakları bunun için yeterli olmayacaktır. Bunun için ek kaynak gerekmektedir. Bunun için şirkete ortak alınabilir ya da halka arz işlemi gerçekleştirilerek şirkete yüksek miktarda nakit girişi sağlanacaktır. Halka arz şirket yönetimi tarafından belirlenen bir oranda yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse şirketini halka arz etmek isteyen bir gıda üreticisi sadece yüzde 10’luk bir kısım için halka arz yapabilir. Bu sayede çok sayıda ortağınız olacaktır ancak sizin iç işlerine karışmayan ortaklar olacaktır. Onlar sadece şirketin işleyişini yakından takip edecek ve şirketinize değer kazandırıp kazandırmadığınıza göre hisselerinizi alıp satacaklardır.

Halka arz işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Birincil halka arz ve ikincil halka arz olarak isimlendirilebilir. Bu iki halka arz arasındaki fark çok basittir. Kurulduğu tarihten itibaren hiç halka açılmayan şirketlerin yaptıkları halka arz çalışmasına birincil halka arz denmektedir. Bu şirketler halka kapalı şirketler olarak nitelendirilmektedir. İkincil halka arz ise daha önce halka açılmasına rağmen düşük bir oranda açıldığı için yeterli olmayan ikici bir sefer oran yükseltmek için halka arz yapan şirketlerdir. İlk halka arzını yukarıda söylediğimiz gibi yüzde 10 düzeyinde tutan şirket ikinci halka arzında yüzde 20’lik bir halka arz daha yaparak toplam şirket halka arzını yüzde 30 yapabilir.

Halka arza şirketler farklı nedenler nedeniyle ihtiyaç duymaktadırlar. En temel ihtiyaç ise maddi kaynak ihtiyacıdır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle şirketler halka açılım yapmaktadır. Bilinirliğinizin artması ile size gelen yatırımcı sayısı da artacaktır. Örneğin Türk hava yolları’nın hisselerini alan çok sayıda yabancı yatırımcı bulunmaktadır.  Ama ülke içinde faaliyet gösteren ve dış piyasa ile işi olmayan şirketler bu halka açılım sayesinde tanınırlıklarını arttıracaktır. Çünkü çok sayıda tv kanalı günlük olarak borsa yayını yapmaktadır. Hisselerden bahsedilirken sizin şirketinizde dikkat çekecektir ve bu sayede daha çok insan tarafından bilinirliğiniz artacaktır. Halka arz için özel şirketler hizmet vermektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉