• PAYLAŞ

Halka Arzdan Nasıl Para Kazanılır?

  • 28/01/2017 - 23:09
  • 0 Yorum
  • 1218 görüntüleme

Halka Arzdan Nasıl Para Kazanılır?

Bir şirket büyümek istediğinde ve bunu hızlı bir şekilde yapmak istediğinde çeşitli yollara başvurur. Bu yollar arasında bankalardan kredi çekmek ya da borsaya açılmak yer alır. Bu sayede şirketin değerlemesi yapıldıktan sonra belirli bir kısmını talep eden insanlara sunar. Talebin karşılığında oluşan miktar ile şirketin öz sermayesine çok önemli bir kaynak sağlanmış olur. Bu da şirketin hızlı bir şekilde büyümesine ve önemli adımlar atmalarına yardımcı olur. Halka arz yapan bu durumdan kazanç elde etmek için yapmaz. Ancak halka arzı yapılan şirkettin hisse senetlerini alan yatırımcı bu durumdan kazanç elde edebiliriz. Bu kazancı nasıl sağlayacağını ve halka arza yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken detayları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Halka arzda dikkat edilmedi gerekenler

Bir şirketin halka arzının arzından sonra iki farklı şekilde kazanç sağlanabilir. Daha önce halkı arzı yapılan bir şirketin hisse senetlerinin alım ve satımını yaparak kazanç elde edersiniz. Bu herkesin bildiği bir yöntemdir. Direkt olarak halka arza yatırım yapmak  ise çok farklı bir durumdur. Halka arz iki farklı şekilde yapılır. İlk olarak hiç halka arzı gerçekleştirilmemiş bir şirketin ilk defa hisselerini halka arz etmesidir. Buna yatırım yapmak için sıraya girmeli ve şirket hisselerine ilk yatırım yapanlardan birisi olmalısınız. Çünkü genel olarak hisselerini halka arzını ilk defa gerçekleştiren şirketin piyasa değeri artacaktır. Bu da size kısa süre içerisinde kazanç sağlayacaktır. Bundan faydalanmalısınız.

Halka arzın bir diğer yöntemi ise halka arzı yapılmış olan şirketin ikinci kez şirket hisselerini halka arz etmesidir. Burada ki sistemde aynıdır. Arz edilen hisselerden alınarak kazanç sağlanabilir. Burada dikkat etmeniz gereken hisse senedini ne zaman satacağınızdır. Hızlı bir şekilde piyasaya gireceği için hisse senedinin değeri bir anda yükselecektir. Ancak belirli bir süre sonra değeri düşer ve gerekli seviyeye çekilir. Bu düşüş gerçekleşmeden önce mutlaka elinizde ki hisseleri satarak çıkışınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için de borsa stratejimizi belirlemelisiniz. Bu konu hakkında size detaylı bilgi vermeye farklı bir konumuzda açıklama yapmıştık.

Halka arzı nasıl takip ederim.

Halka arz yapacak şirketlere yatırım yapmak istiyorsanız takip etmeniz gereken kurumlar vardır. Bunlarda hisse satımı yapan aracı kurumlar ve bankalardır. Bir şirket halka arz gerçekleştirmek isterse bu iki kurumdan birini tercih etmek zorundadır. Gerekli tüm işlemler  ve detaylar ayarlandıktan sonra halka arz işlemi yapılır. Bunlar şirketin mali yapısı, kar oranının ne kadar olduğu, şirketin yüzde kaçının halka arzının yapılacağı ve ilk hisse senedinin fiyatının ne kadar olacağıdır. Bunlar uzman kişiler tarafından detaylı bir şekilde hazırlanır. Eğer halka arz edilecek hisse senedine oranlar talep daha yüksek gerçekleşirse hisse senetleri kura ile yatırımcılara dağıtılır. Bu şekilde tüm talebin karşılamayacağı anlamına gelir. Ancak bu durumda şirketin hisse senetleri ilk işlemin ardından hızlı bir yükselişe geçecektir.

Her halka arzdan para kazanılır mı?

Halka arzdan para kazananların sayısı kaybedenlerden her zaman fazla olmuştur. Bunun neden olduğunu kısaca yukarıda değinmiştik. Halka arzdan para kazanmamanız ancak piyasaya sunulan hisse senetlerine gerektiği kadar talep olmadığı durumlarda gerçekleşir. Bu da çok sık rastlanan bir durum değildir. Çünkü borsaya açılan bir şirketin tüm piyasada kendini kanıtladığına emin olabilirsiniz. Ve bu da birçok yatırımcının ilgisini cezbeden bir durumdur. Ya da arzın gerçekleştiği sırada borsa genelinde yaşanan büyük bir düşüş zarar etmenize neden olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 3.4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉