• PAYLAŞ

Gebelik Öncesi Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir ?

  • 28/01/2017 - 23:01
  • 0 Yorum
  • 881 görüntüleme

Gebelik Öncesi Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir ?

Hamilelik öncesinde ve esnasında yaptırdığınız aşılar yalnızca sağlığınızı korumakla kalmaz, bununla beraber bebeğinizin sağlığını da korumak için son derece önemli bir rol oynar. Bağışık olmanız bebeğinizin bazı ciddi hastalıklara karşı ilk savunma hattı olduğunu bilmelisiniz. Dolayısıyla, hamileyseniz yada bir hamilelik planlıyorsanız, aşılarınızın güncel olduğundan mutlaka emin olmanızın zamanıdır.

Fakat tüm aşılar hamilelik dönemi içerisinde güvenli değildir. Aşılar üç şekilde gelmektedir : canlı virüs, ölü virüs ve toksoidler yani zararsız, kimyasal olarak değiştirilmiş bakterilerden alınan proteinler olarak belirlenir. Gebe olan anne adayları, kabakulak, kombine kızamık ve kızamıkçık aşısı (MMR) gibi yani canlı virüs aşılarını almamaları gerekir, çünkü bebeğe zarar verebilen canlı aşılar aynı zaman da gebelikte komplikasyonlara yol açabilirler. Grip aşısı gibi ölü virüslerden ve aynı zaman da toksinoid aşılar olan tetanoz / difteri / boğmaca (Tdap) atımı gibi aşılar gebelik esnasında güvenlidir.


Gebelikten Önce Hangi Aşıların Yapılması Gerekir ?

Bazı önlenebilir olan enfeksiyonlar gebelik sırasında zararlı olabilirler. Bu sebeple bu hastalıklara karşı bağışık olup olmadığınızı öğrenmeniz adına gebelik öncesinde muayene sırasında kan testi yapmanız gereklidir. Eğer gebe değilseniz, hamile kalmadan önce mutlaka aşı olmalısınız.

Kabakulak ve Kızamıkçık Aşısı (MMR) 

Bir virüsün neden olduğu çok bulaşıcı bir hastalık olan kızamık; ateş, öksürük ve burun akıntısı ile başlar ve bu aşamadan birkaç gün sonrasında kırmızı lekeler izlemektedir. Kabakulak aynı zaman da, tükürük bezlerinin şişmesine sebep olan bulaşıcı bir viral hastalık türüdür. Hamilelik sırasında bu sorunlar, düşük yapma riskini artırabilir aynı zaman da kızamık da erken doğum yapma olasılığını artırabilmektedir. Kızamıkçık virüsü, kızamıkçık virüsü grip benzeri semptomlar sıklıkla döküntü ile kendini göstermektedir. Hamilelik esnasında zararlı olabilir: İlk üç aylık dönem içerisinde kontrat yapan annelerin bebeklerinin % 85 gibi bir oranında işitme kaybı ve zihinsel engellilik gibi ciddi doğum kusurları geliştiği gözlemlenmektedir.

Su Çiçeği Aşısı 

Son derece bulaşıcı olan hastalık, su çiçeği ateşe ve rahatsız edici, kaşıntılı döküntülere sebep olur. Hamileliğin ilk beş ayı içerisinde su çiçeği geliştiren kadınların yaklaşık % 2’si, hatalı şekillendirilmiş ve aynı zaman da felçli uzuvlar da dahil olmak üzere doğum kusurlarına sahip olur. Dahası, doğum esnasında su çiçeği geliştiren bir anne adayı, hayatı tehdit eden enfeksiyon türünden bebeğine geçebilme ihtimali vardır.

MMR

Varicella gibi MMR aşısı yani Kızamık, Kızamıkçıksı ve Kabaklakçığı canlı virüsler içerdiğinden dolayı hamile olan kadınlar için kesinlikle güvenli değildir. Mümkünse aşı olunmasından, hamile kalınması arasında 4 hafta kadar beklemeye çalışın

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉