• PAYLAŞ

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır ?

  • 28/01/2017 - 22:51
  • 0 Yorum
  • 938 görüntüleme

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır ?

Yeni doğan bebeklere her gün banyo yaptırmaya gerek olmaz. Hafta içerisinde üç gün yeterli olacaktır. Bebeğinizi çok fazla ıslattığınız zaman kurumuş bir cilt ortaya çıkabilir.  Bazı ebeveynler, bebeklerini uyanık durumdayken sabah banyo yaptırır, bazı anneler ise bebek banyolarını sakinleştirici etkisi olması adına yatmadan önce yaptırır.

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı düşene kadar Amerikan Pediatri Akademisi sünger ile bebeğin temizlenmesini tavsiye etmektedir.  Bebeğiniz banyo yapmaya hazır olduğu zaman, bir plastik küvet yada lavabo kullanmanızda sakınca yoktur. Küveti yada lavaboyu temiz bir havluyla hizalamalısınız. Gerekli görürseniz, bir sünger banyosu, bir bardak durulama suyu ve bebek şampuanı önceden ayırın. Bu hazırlığı yapmanız bebeğinizi her zaman bir elinizle tutmanıza olanak sağlayacaktır. Bebeğinizi suda asla yalnız bırakmamalısınız.


Bebeği Hangi Sıcaklıkta Yıkamalıyım ?

Sıcak olan su en iyisidir. Fakat suyun çok sıcak olmaması ve aynı zaman da bebeğin yanmasını önlemek adına, şofbeninizin termostatını 120 ° C’nin yani 49 ° C altına ayarlamalısınız. Bebeğinizi banyo yaptırmadan öncesinde mutlaka su sıcaklığını elinizle kontrol etmelisiniz. Yaklaşık olarak 100 F yani 38 C banyo suyunu hedeflemelisiniz. Banyo yaptırırken oda sıcaklığının yeterli olacağından emin olmalısınız. Islak olan bir bebek kolayca üşüyebileceğini unutmayın.

Bebeği Yıkarken Nasıl Tutmalıyım ? 

Bebeğinizin başını ve boynunu desteklemek adına mutlaka kolunuzu kullanın ve diğer eliniz yardımı ile önce bebeğinizin bedenini suya tutun ve yönlendirmenizi yapın. Bebeğinizin kafasını desteklemeye devam edin.  Çoğu anne bebeğin yüzünü yıkayarak başlar ve ardından vücudun daha pürüzlü kısımlarına doğru ilerler, bu sayede durulanan bölgelerin tekrardan sabunlu kalmasını engellemiş olur.

Yeni Doğan Bebeklerin Saçları Yıkanır Mı ?

Yeni doğan bebeğin saçları varsa ve yıkanması gerektiğini düşünüyorsanız, yıkanmasında bir sakınca yoktur. Serbest olan elinizle bir damla hafif bebek şampuanı bebeğinizin kafa derisine son derece hafif olarak masaj yapın. Unutmayın yeni doğan bebeklerin en hassas olan yerleri kafatası kemikleri tam olarak oluşmadığından dolayı kafa kısmıdır. Bebeğin kafasına sürdüğünüz şampuanı, bir bardak su yada nemli olan bir bezle yıkayın; yıkama esnasında köpükleri gözlerinden uzak tutmak adına bebeğinizin bir elini bebeğinizin alnına doğru tutmaya çalışın. Yıkama esnasında asla bebeğinizin boyun kısmına verdiğiniz destek kolunu çekmeyin. Birkaç yıkama sonrasında sizde bu duruma alışarak daha kolay hareket etmeye başlayacaksınız.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉