• PAYLAŞ

Hesaplı ve Ekonomik Alışveriş Nasıl Yapılır?

  • 02/08/2016 - 16:32
  • 0 Yorum
  • 1029 görüntüleme

NE kadar çok çalışırsanız çalışın günümüzde para kazanmak giderek zorlaşıyor. Bu zor şartlarda kazandığımız paraları da harcamak her zaman dikkat gerektiriyor. Çünkü eğer dikkatli davranmazsak gelecek aya kadar çok büyük bir ekonomik sıkıntının içine girebiliriz. Bu nedenle sizlere hesaplı ve ekonomik alışverişleri nasıl yapacağınız konusunda bazı ipuçları vereceğiz. Bu ipuçlarına dikkat ederek ihtiyacınızdan fazlasını alışverişinizin esnasında almadan geri gelebileceksiniz.

hesaplı-ve-ekonomik-alisveris

Alışverişini hesaplı ve ekonomik hale getirmek için yapacaklarınızın ilk adımı dışarı çıkmadan önce bir liste yapmanız olacaktır. Eğer bir liste ile alışverişe çıkmazsanız bu gördüğünüz her şeyi alma potansiyeliniz olacağına anlamına gelecektir. Örneğin yüzde 70 indirimde olan bir ürün gördünüz ve hiç ihtiyacınız olmamasına rağmen olmak istiyorsunuz. Hiç kullanmayacağınızı bile bile bu ürünü bir gün gelir lazım olur diyerek alırsanız aslında ona verdiğiniz tüm parayı sokağa atmış olacaksınız. Alışverişlerinizi kredi kartı ile yapmaktan vazgeçin. Nakit para ile alışveriş yapmak harcadığınız miktarın büyüklüğünü size hissettirecektir. Aynı zamanda alışverişi yaptığınız insanlar nakit para sayesinde pazarlık yapma şansınız da artacaktır.

Kredi kartları kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra eğer gerektiği şekilde kullanılmazsa kişileri borç batağına sürükleyebiliyor. Buna neden olan 8-10 ve 12 taksitler ile alışverişlerini yapma yönünde sizi teşvik ediyor olmasıdır. Cebinizden hiç para çıkmadığı için alışveriş esnasında ihtiyacınız olsa da olmasa da çok sayıda alışveriş yapabilmenize neden oluyor. Bu da kartınızın ödeme limitinizin üzerinde bir doluluğa ulaşmasına neden oluyor. Alacağınız ürünlerde fayda maliyet analizi yapmak hesaplı davranmanız için size yardımcı olacaktır. Bir ekrana ihtiyacınız var. 19 inç boyutunda bir ekranın fiyatı ile 20 inçlik bir ekranın arasında yüzde 20’lik bir fiyat farkı var. Yüzde 5’lik bir artış için yüzde 20 daha fazla ücret ödemeniz mantıklı bir hareket olmayacaktır.

Alışverişlerden insanlar genellik marka bağımlısı olarak hareket ediyor. Markalar ürünlerini genellikle taşeron olarak yaptırıyor ve maliyet düşürme yolunu tercih ediyor. Yani sizin pazardan alacağınız        t-shirt ile güzel bir markanın mağazasından alacağınız t-shirt aynı yerde üretilmiş olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉