• PAYLAŞ

Hipnoz Nasıl Yapılır?

  • 31/07/2016 - 20:10
  • 0 Yorum
  • 931 görüntüleme

Alternatif tıp yöntemleri giderek fazlalaşıyor. Bilimin tedavi etmekte yetersiz kaldığı durumlarda doktorlar dahil bu yöntemlerden birisini kullanmanızı öneriyor. Ancak bu yöntemleri dahi uygularken işini bilen ve belgeli bir şekilde bu işi yapan insanlardan yardım almanız tavsiye ediliyor. Genel olarak psikolojik sorunlar için kullanılan hipnoz yöntemi birçok hastalığın tedavisi için de kullanılıyor. Peki, hayatımızın bir çok anında duyduğumuz hipnoz tam olarak nasıl yapılıyor. Hipnoz durumunda olduğunuz anda tam olarak ne oluyor. Bu konu hakkında size bilgiler vermeye çalışacağız.

hipnoz-nasıl-yapılır

İlk olarak sizlere hipnozun ne demek olduğunu söyleyerek başlayalım. Hipnoz edilecek kişinin psikolojisinin tam olarak kontrol altına alınmak şartı ile hipnozu yapan kişiye koşulsuz bir şekilde itaat etmesini sağlamaktır. Hipnozu yapacak kişinin otoriter davranması gerekmektedir. Yuvarlak cümleler yerine emir verecek şekilde konuşması gerekmektedir. Bu konuda birçok kişinin farklı görüşü var. Hipnozun gerçekte olmadığı düşünen kişi sayısının azımsanmayacak derecede çok olduğunu söyleyebiliriz. Bunların hipnozu deneyimlemediklerini söylememiz gerçekçi bir tespit olacaktır.

Hipnoz nasıl yapılır? Sorusunu cevaplamadan önce Hipnoz yapmanız çok tehlikeli bir tedavi yöntemi olduğunu bilmelisiniz. Eğer hipnoz yapacak kişinin gerçekten bu konuda uzman olmadığını düşüyorsanız kendinize ya da yakın bir tanıdığınıza bunu yaptırmamanızı tavsiye edebiliriz. Bu konuda uzmanlık seviyesine gelmiş olan kişiler bu iş için yıllarca eğitim almaları gerekmektedir.

En basit hipnoz tekniklerinden birisini anlatarak hipnozun nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız. İlk olarak Hipnoz yapılacak sessiz ve sade bir ortam oluşturulmalıdır ya da orası tercih edilmelidir. Dikkat bozacak herhangi bir unsur orada bulunmamalıdır. Hipnoz yapılacak olan kişi buna tam olarak odaklanmalıdır. İlk olarak hipnoz yapılacak kişinin gözleri tavana bakacak şekilde uzanması gerekmektedir. Ortam ışığının loş olması gerekiyor. Saat tekniğini kullanarak hipnozu gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Deneğin gözlerinin önünde kordonlu bir saati sallayarak ilk adımı atabilirsiniz. Bu esnada otoriter bir şekilde sakin bir şekilde konuşmaya başlamalı ve denek ikna edilmelidir. 5 dakika gibi bir sürede bu durum devam ettirilerek denek hipnoza sokulmalıdır. Bu andan itibaren denek hipnoz sürecine girecektir. En tehlikeli bölüm burasıdır ve çok dikkatli davranmalıdır. Çünkü yapılan tüm işlemler beyini ilgilendirecektir. Daha sonra güvenli adımlar izlenerek denek tedavisi yapılmalı ve güvenli bir şekil de hipnoz sonlandırılmalıdır.

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉