• PAYLAŞ

IBM Power9 İşlemci Süper Bilgisayarlar Summıt

  • 29/06/2016 - 20:13
  • 0 Yorum
  • 859 görüntüleme

IBM-SWOT-ANALYSIS

IBM’in sesliğini yavaş yavaş bozmaya başlarken rakiplerine de sesiz mesajlar göndermeye devam ediyor. Yakın zaman diliminde ortalığı kasıp kavurması beklene IBM Power9 adını verdiği çipi ile ilgili çok sayıda hedefi var gibi gözüküyor. Bunların en başında kuşkusuz Intel’in x86 mimarisine dayalı olan çipleriyle rekabet etmek. Bu tip mücadeleler özellikle veri merkezlerinde bulunan devasa sunucular arasında savaşın en kızgın halini buradaki serverlarda göreceğiz. Rekabet halinde olan şirketlere şöyle bir göz attığınız da başta Intel olmak üzere, IBM ve  ARM  yer alıyor. IBM’in genel müdürü olan Doug Balog’un verdiği bir röportajda göre Power mimarisi, çift haneli sunucu işlemci konusun da pazar payını 2020’ye geldiğimiz de tamamen IBM’in lehine çevrilecek.

Power, x86, ve ARM arasında oldukça çetin geçen rekabet, çift haneli pazar payına baktığınız da önümüzdeki 4 yıl içinde hemen hemen benzer hedeflere göz kırpıyor diyebiliriz. Halihazırdaki verilere baktığınız da Intel’in veri merkezinin çip pazarının yüzde 90’ın üzerinde hakimiyeti olduğu açıkça görülüyor, IBM’in hedefleri arasında bu gidişatı Power9 süper bilgisayarıyla tamamen değiştirmek üzerine dizayn edilmiş durumda.

2016062413145064585

IBM sunmaya hazırlandığı Power9 çipleri ile donatılan aynı zaman da  Summit olarak anılan süper bilgisayarlar, 2018 yılında ilk çeyreğine de görev yapmak üzere hazırlanmış olacak. Summit  adı verilen süper bilgisayarları incelediğinizde 200 petaflop işlem gücüne sahip olarak geleceğini biliyoruz, kullanım alanı olarak ABD Enerji Bakanlığı belirlemiş olduğu  Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda görev alacağı bilgisi verilmekte.

Summit, şu anda kullanılan süper bilgisayarlardan çok daha iyi olduğu kesin ama önümüzdeki zaman içerisinde rakiplerinin de boş durmayacağı onlarında karşi cevap olarak ortaya ne koyacaklarını zaman gösterecek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉