• PAYLAŞ

İkinci Kredi Nasıl Çekilir?

  • 27/03/2017 - 16:55
  • 0 Yorum
  • 726 görüntüleme

İkinci Kredi Nasıl Çekilir?

İhtiyaçtan dolayı, araba ya da ev almak için kredi çekmiş olabiliriz. Bu krediyi düzenli olarak ödememizi yapıyoruz. Hayatın akışı içerisinde beklemediğimiz durumlar yaşanabilir. Bu durumlarda bize elimizde olan daha fazla paraya ihtiyaç duyabiliriz. Eşimizden, dostumuzdan borç talep ederiz. Bunlardan olumsuz sonuçlar aldığımız ve bir kredimiz olduğu için genelde bankaların bizlere ikinci bir kredi vermeyeceklerini düşünürüz. Aslında bu noktada genelde birçok insan yanılıyor. Bankalar kanununda yapılan düzenleme ile birlikte ortaya çıkan kredi notu sistemi ile kredibilite oranımız değişiklik yaşayabiliyor. Yani eğer bankaların standartlarını sağlıyorsak iki hatta üçüncü bir kredi talebinde bulunabiliriz. Tabi bunun için belirli standartları yerine getirmemiz gerekiyor.

İkinci kredi şartları

Öncelikle her banka müşterisinin bankanın gözünde bir kredibilite derecesi vardır. Bu derece kredi notu ve aylık ispatlanabilen gelir ile belirlenir. Aylık sabit 2000 TL gelir gösteren bir bireyin kredi çekme limiti 20 bin TL’iken, aylık 5000 TL sabit gelir gösterebilen müşterinin ise 100 bin TL kredi çekme limiti olur. Sabit gelirimiz ile birlikte kredi notumuzun da yüksek olması gerekmektedir.

Sizlere kredi notu ile ilgili birçok detaydan sitemizde bahsettik. Merak ettiklerinizi biraz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri, kefillik, mevcut bakiye gibi birçok detay ile kredi notu hesaplanır. Daha önce çektiğimiz ve sorunsuz bir şekilde ödediğimiz kredilerimiz varsa bu bizim hanemize artı olarak yazacaktır. Bankalar düzenli çalışan müşterilerine daha fazla güveniyor. Bu da ikinci ve üçüncü kredi çekmek istemelerinde yardımcı olmaları anlamına geliyor.

Kredi Çekme Limiti nedir?

Sabit gelir ve kredi notunda bankanın istediği düzeyde olan bir müşteri için banka tarafından bir kredi limiti belirlenir. Araç almak için çektiğiniz ilk kredi miktarı diyelim 30 bin TL olsun. Ve bu krediyi 2 yıl boyunca düzenli olarak ödeyeceğinizi bankaya taahhüt ettiniz. Bu kredinin üzerinden 1 yıl geçmeden işiniz için bir ihtiyaç kredisi çekmek istediniz. Ancak bankanın size kredi verip vermeyeceğini bilmiyorsanız? İhtiyaç kredinizin miktarı da 20 bin TL olarak belirlediniz. Eğer sizin banka tarafından belirlenen kredi limitiniz 50 bin TL ise banka ikinci bir krediyi size verecektir. Yani kısaca bir banka müşterisi olan herkesin banka gözünde bir kredi limiti vardır. Ve o limit dolmadığı sürece küçük parçalar halinde çok sayıda kredi çekebilirsiniz.

Hatta size şunu söyleyebiliriz ki kredi notunuz çok iyiyse ve aylık kredi ödeme limitiniz dolmadıysa 2 değil 3. kredi için bile başvuruda bulunabilirsiniz. Banka yukarıda bahsettiğimiz durumları inceleyerek sizlere kredi vermeye karar verecektir. Bu noktada önemli olan kredi notunuz da herhangi bir kötü durumun olmamasıdır. Ya da sabit gelirinizin çok düşük olmamasıdır. Bunlara banka sizin sözünüzden hatta kefillerinizden daha fazla güvenmektedir. Çünkü sabit gelir gösteren kişiler eğer kredi borçlarını ödeyememe durumuna gelirlerse banka ilk olarak bu sabit gelirler ile borcunu tahsil edebileceğini bilir. Bu rahatlıkla da size istediğiniz krediyi verir.

Bu durumla ilgili bir kanun yoktur. Birçok insan bir kez kredi çekme hakkı olduğunu düşünür ancak dediğimiz gibi kredi limitinizi doldurana kadar herhangi bir bankadan kredi için talepte bulunabilirsiniz. Tabi küçük detaylara takılan bankalar krediye onay vermeme hakkını kendisinde saklar. Kredi limitinizin çok altında bir kredi ödemesi yapıyor olsanız dahi banka size ikinci ya da üçüncü krediyi verip vermemeyi kendisinde saklamaktadır. Her şey gelir seviyeniz ile bitmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉