• PAYLAŞ

İkincil El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

  • 27/03/2017 - 12:56
  • 0 Yorum
  • 838 görüntüleme

İkincil El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Araba almak günümüzde birçok insan için hayalden öte mecburi bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Ülkemizde sıfır araçların üzerinde bulunan yüksek faiz oranları nedeniyle birçok düşük gelirli aile araba almak için ikinci el tercih etmek zorunda kalıyor. Tabi bu şekilde araba alınmak istense dahi belirli bir miktar paraya ihtiyaç duyuluyor. Bu durumda ilk akla gelen bankalardan kredi almak oluyor. Birçok insan bankalardan ikinci el taşıt için kredi yaş sınırı olduğunu düşünüyor. Böyle bir sınırlama yoktur. Birçok banka ikinci el taşıt kredisi vermektedir. Tabi burada bakılan birkaç önemli nokta vardır. Bunların ne olduğunu sizlere açıklamaya çalışacağız.

Faiz oranları

İlk olarak ikici el taşıt kredisi için bakmanız gereken nokta faiz oranlarıdır. Birçok banka ikinci el araç için kredi vermektedir. Sizin bu anda bakmanız gereken ilk detay bankalar arasında ki faiz oranlarıdır. İlk olarak sürekli olarak çalıştığınız bankaya giderek ikinci el aldığınız ne kadar faiz oranı ile kredi vereceklerini öğrenmek olmalıdır. Ardından diğer bankalara giderek bunu sormanız gerekiyor. Bazı bankalar kredi oranını düşük göstermesine rağmen kredi çekildikten sonra masraf adı altında bir kesinti yapabiliyor. Ve bunu yaptıklarında çektiğiniz faiz oranı bir anda yükselebiliyor. Krediyi çekeceğiniz bankaya bunu mutlaka sormanız gerekiyor. Bu detay önemsiz gibi görünse de çekeceğiniz krediden kesilen miktar bazen çok uçuk rakamları bulabiliyor. Bu konuyu iyice araştırıp kredi çekeceğiniz bankayı belirledikten sonra ikinci önemli noktaya geçiş yapmanız gerekiyor. Sizin ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor.

Kredibilite limiti

Bankalar ile işlem yapan her bireyin bankalar tarafından belirlenen bir kredi limiti vardır. Geçmiş banka işlemlerinize kredi çekerken sizden talep edilen sabit gelir bildirisine göre bu limit belirlenir. Daha önce çekmiş olduğunuz krediyi öderken herhangi bir gecikme yaşayıp yaşamadığınız kontrol edilir. Ardından ise kredi kartı ödemelerinizin düzenine bakılır. Kısaca günümüzde bankalar sizin kredi notunuza göre size bir kredi limiti belirler. Ve bu limitin üzerine çıkmadığınız sürece ikinci el araç için talep edeceğiniz kredinize onay verir.

Araç yaşı limiti var mı?

Günümüzde ikinci el araç kredisi için kanunla belirenmiş bir yaş sınır yoktur. Bu durum genelde bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 5 yaş sınırı alınıyor. Tabi bu durum arabanın yaşına, modeline ve markasına göre değişiklik gösteriyor. Çok ünlü bir markanın 10 yaşında ki aracı için ikinci el taşıt kredisi çıkabiliyor. Ancak ülkemizde bankalar ikinci el bir taşıta kredi vermeden önce ekspertiz raporu istiyor. Bu belirlenen rapor ile birlikte aracın piyasa değeri ve geçerlilik süresi belirlenerek kredi talebine onay veriliyor.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Aracı ve krediyi çekeceğiniz bankayı belirledikten sonra yapmanız gereken bankaya gerekli belgeler ile başvuruda bulunmak olmalıdır. Bu belgeler gelirinizi gösteren maaş bordronuz, ikametgah belgeniz, ikinci el aracın ruhsatı ve noterde aracın satışını gösteren sözleşmeniz gerekiyor. Bu belgeler ile birlikte bankaya gidip ikinci el aracınız için kredi talebinde bulunabilirsiniz. Araç satışı gerçekleşmeden hiçbir banka size kredi vermeyeceğini unutmayın. Çünkü banka bu kredi karşılığında araca ipotek koyacaktır. Borcu tam anlamı ile bitmeden bu ipotek aracın üzerinden kaldırılmayacaktır. Tabi borç bittikten sonra ipoteğin kaldırılması için sizden bir bedel talep edilip edilmeyeceğini de öğrenin. Çünkü bu da size ek bir masraf olacaktır. Bankaların amacı para kazanmak olduğu için ufak detaylara dikkat etmek önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉