• PAYLAŞ

Konut Kredisi Borç Transferi Nasıl Yapılır?

  • 27/03/2017 - 09:25
  • 0 Yorum
  • 728 görüntüleme

Konut Kredisi Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Hepimizin hayali bir gün kendi evimizin sahibi olmaktır. Günümüz şartlarında ev fiyatlarının ne kadar yüksek fiyatlara çıktığını hepimiz biliyoruz. Bundan 20-30 yıl önce birikim yaparak ev almak mümkünken günümüzde birikim ev yapma şansımız yok. Özellikle de sabit gelire sahip olan insanlar için bu durum geçerlidir. Bu durumda birçok insan soluğu bankalarda alıyor. Ve uzun süreli vadeli yüksek miktarda ev kredileri alıyor. Tabi bu kredilerin en büyük artısı sizi bir anda ev sahibi yapmasıdır. Belki de hayatınız boyunca biriktiremeyeceğiniz miktarda parayı sizin yerinize evin sahibine ödeyerek sizin eve sahip olmanız sağlanacaktır. Ardından ise çektiğiniz miktarı aylık taksitler ile geri ödemeniz istenecektir. Bankalar 2 ile 10 yıl arasında süren vadelerde size konut kredisi veriyor.

Bu miktarın belirlenmesi kredi tutarının miktarı ve sizin aylık ödeyebileceğiniz miktar belirlenerek ortaya çıkarılıyor. Tabi bu krediyi o kadar uzun süre ödemek zorundayız ki bu süre içerisinde kredi oranlarında gelirimizde değişmeler neden oluyor. Ve istememiz halinde konut kredimizi daha iyi şartlar sunan bir başka bankaya transfer etme şansımız bulunuyor. Sadece konut kredisi faiz oranları için değil aynı zaman konu kredisinin ödeme süresinin ödemesinin uzatılması içinde kredinizi başka bankaya transfer edebilirsiniz. Şimdi bu iki taşıma işleminin neden yapıldığını ve neden tercih edilmesi gerektiğini açıklayalım.

Faiz oranlarında ki değişiklik

Konut kredisini ilk defa çektiğimiz kredi faiz oranları o an ki ekonomik şartlar nedeniyle şu an bulunduğundan daha yüksek olabilir. Bu şekilde sürekli olarak ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Eğer isterseniz daha düşük konu kredisi veren bir banka varsa kredinizi o tarafa aktarma şansınız var. Tabi bir iki puanlık faiz farkları için kredi transferi gerçekleştirmek yapan kişiye yarardan daha çok zor getirecektir. O nedenle faiz oranı nedeniyle kredinizi taşıdığınızda elinize ne geçeceğini detaylı bir şekilde hesaplamanız gerekiyor. Bunun için arkadaşlarınızdan ya da bankalardan yardım alabilirsiniz. Bankalar bu konuda her müşterisine elde edeceği karın ne olacağını söylemektedir. Bu işlemi yaparken ayrıca tekrar ekspertiz raporu istenecek, dosya masrafı eklenecektir. Kısaca yeni maliyetler ortaya çıkacaktır. Bu gibi detayları da yapacağınız hesabın içerisinde dahil etmelisiniz. Eğer gerçekten size önemli ölçüde kazanç sağlıyor ve kredi miktarınızın düşmesine yardımcı oluyor bu transfer için emir verebilirsiniz. Kredinizin daha kısa sürede bitmesini bu sayede sağlayabilirsiniz.

Kredinin vadesini uzatmak

Ev kredisini aldığımız zaman sabit gelirimiz ile hem kredi taksitinizi rahat bir şekilde ödeyebiliyor hem de geçiminizi sağlayabiliyordunuz. Ancak gelecek size beklediğiniz gibi gelmedi ve sabit gelirinizde önemli ölçüde bir düşüş yaşadınız. Bu da bir anda ekonomik bütçenizin bozulmasına neden oldu. Eğer kredinizi düzenli olarak ödeyemezseniz evden atılma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bundan kurtulmak için ve bir süre en azından ekonomik durumunuzu düzeltene kadar sağlıklı ödemelere devam etmek için tekrar konut kredinizin yapılandırmasını bankanızdan isteyebilirsiniz.  Ya da konut kredinizi başka bir bankaya transfer ederek kalan borç için vade süresinin uzatılmasını isteyebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız unutmamanız gereken vade uzadığı için kalan borcunuzun üzerine ek faiz eklenecektir ve masraflar eklenecektir. Aylık 2 bin TL ödeme yaparken bu miktar bir anda 1000 TL düşecekse bunu kabul etmek mantıklıdır. Aksi durumda başınıza gelecekleri düşündüğünüzde bunu kullanmak en mantıklı tercih olduğunu sizlerde biliyorsunuz. O nedenle tercihlerinizi dikkatli yapmanızda fayda var.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉