• PAYLAŞ

İlişkinize Finansal durumunuz nasıl kötü etki yapar?

  • 04/11/2016 - 23:32
  • 0 Yorum
  • 682 görüntüleme

İlişkinize Finansal durumunuz nasıl kötü etki yapar?

İkili ilişkilerinizi finansal durumunuzun etkilemesi nadir bir durum olsa da genellikle boşanmaların ve ayrılmaların atlında ki en büyük neden maddi olarak yetersiz olmak ya da çok paraya sahip olmaktan kaynaklanır. Orta halli insanların boşandığına çok az rastlarsınız çünkü maddi olarak yüksek miktarlarda harcama yapamayacakları için her işi birlikte yaparlar. Bu konuda dikkatli davranmanız gerekiyor. Eğer uzun soluklu bir ilişkiniz olmasını istiyorsanız ve bunun maddiyat yüzünden bozulmasını istemiyorsanız dikkatli davranmalısınız.

Bu yazıda sizlere finansal durumunuz ile ilgili yapacağınız hataların ilişkinizi nasıl bozacağını kısaca anlatmaya çalışacağız. Eğer sizlerde bu hataları yapıyorsanız kısa sürede vazgeçmenizi öneririz. Onun haricinde sizi zor duruma düşürecek durumları kendiniz halletmeniz gerekiyor. Biz size sadece finansal açıdan ilişkinizde sorunlara neden olacak olayları anlatacağız.

finansal-durumun-iliskiyi-kotu-etkilemesi-1

  1. Finansal Konuşmalardan Kaçınmak

Eğer ilişkinizi ciddi düşünüyorsanız her konuda dürüst ve açık olmanız önemlidir. Bu sadece finansal durumunuzla ilgili bir durum değildir. Maddiyat konusunda karşınızda ki insanı etkilemek için aşırı yüksekten konuşmak nasıl yanlışsa ondan maddi durumunuzu gizlemekte o kadar yanlıştır. Çünkü evlilik gerçekleştikten sonra onu etkilemek zorunda kalmayacak ve söylediğiniz her detay gün yüzüne çıkacaktır. O da sizin kendisine yalan söylediğinizin farkına varacak ve evliliğiniz daha ilk andan itibaren kötü bir temel üzerine kurulmuş olacaktır. Finansal olarak tüm konuları konuşmalısınız. Kendinizde olan sorumlulukları anlatmanız gerektiği gibi ona daha detaylı bir şekilde yapması gerekenleri söylemeniz gerekiyor. Herkes sorumluluğunu kavradıktan sonra kimse kimseyi suçlamayacaktır.

  1. Maddi durumla ilgili sırları saklamak

Evlenseniz dahi eşinizden saklamanız gereken sırlar olacaktır. bu sırlar geçmiş hayatınızda yaptığınız hatalar olabilir ancak maddi durumunuzla ilgili sırları saklamamalısınız. Çünkü borç bir şekilde ödenir ancak güven bir kes kaybolduktan sonra geri kazanılamaz. O nedenle yüksek borçlarınız olsa dahi bunları çekinmeden onunla paylaşmanız gerekiyor. Bu sayede sizde olan gerginliği kabul edecek ve kavga etmemeniz sağlanacaktır. Eğer gizlerseniz gergin olacaksınız. Hem borcunuzdan dolayı hem de bunu partnerinizden sakladığınızdan dolayı gerginlik ilişkinize yansıyacaktır. Dediğimiz gibi borç bir şekilde ödenir ancak ilişki bir kez zedelendikten sonra tekrar kurulması zor olacaktır.

finansal-durumun-iliskiyi-kotu-etkilemesi-2

  1. İlişkinizde bütçe oluşturmak önemlidir.

Finansal olarak güçlü bir ilişkiye sahip olmak istiyorsanız mutlaka birlikte bütçe oluşturmalısınız. Tek taraflı yapılan bütçeler hesapların karışmasına neden olacaktır. O nedenle birlikte oturarak gelirlerinizi yazmalı, öncelikli harcamalarınızı belirlemelisiniz. Şahsi harcamalara ne kadar ayrılacağı belirlenmeli ve dikkatli bir şekilde ayrılmalıdır. İlk yapıldığında zorluk yaşansa da bir düzene oturduktan sonra iki taraf içinde finansal konular çok açılmayacaktır. Bu durum iki taraf çalışsa da geçerli olacaktır tek taraf çalışsa da geçerli bir durumdur. Çünkü kimse dışlanmak istemez. Bütçe oluşturmak için bir telefon uygulaması kullanabileceğiz gibi isterseniz kağıt kalemle de basit bir bütçe hesabı ortaya çıkarabilirsiniz.

  1. Birikim yapmak

Bir ilişkiye başlamak ve ona level atlatarak evlenmek dışarıdan objektif bir gözle bakıldığında yatırımdır. Size getirileri mutlu bir aile yaşantısı, çocuklar ve harika bir gelecek olabilir. Bunu finansal olarak da gerçekleştirmek için birikim yapılması gerekiyor. Birikim yapmak için beraber kendinize hedefler koymalısınız. Öncelikle eviniz yoksa ev alma yönünde birikim yapmalı, tatile gidecekseniz onun için birikim yapmalı ya da araba almak için birikim yapmaya birlikte başlamalısınız. Bu sizin ilişkinizin uzun vadeli olması gerektiğinin de bir işareti olacaktır. Birikimi yapıp istediğinize ulaştığınız da aranızda ki bağda kuvvetlenecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉