• PAYLAŞ

İnternet Bankacılığı Nedir?

  • 26/05/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 636 görüntüleme

Bankaların hizmet sektöründeki çalışma şekillerini sürekli olarak değiştirmesi ile birlikte kendisini gelişmiş olan teknolojilere entegre ederek gün geçtikçe yeni bir uygulamaya geçilmektedir. Banka hizmet kanalları arasında internet bankacılığı da yakın zamanlarda ortaya çıkmış olan uygulamalardandır. Hayatın daha kolay işleyebilmesi adına sürekli olarak değişim gösterip gelişen teknoloji bankacılık sektöründe de etkisini göstermektedir. Bunun sayesinde bankalarda gerçekleştirilen birçok işlem daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Geçmiş zamanlardaki banka işlemleri incelendiğinde bugüne bakılıp kıyaslandığında arasında çok büyük farklılıkların olduğu görülmektedir.

Geçmiş zamanlarda para gönderme işlemi bile saatleri almaktaydı. Bankaya giderek sıra bekleyerek işlemi yaptırasıya kadar birçok aşama kaydedilirdi. Bu durum ise günlük hayattaki diğer işlerin aksamasına neden olmaktaydı. O dönemlere bakıldığında para gönderme işleminin dahi saatleri almasına karşılık çok hızlı bir şekilde yapılabildiğini söyleyebiliriz. Çek tanzimi, kredi başvurusu vb. işlemlerin süresi haftalarca sürebiliyordu. Günümüz koşullarında ise kredi başvurusu vb. işlemlerin nasıl yapıldığına dair bilgileri anlık olarak öğrenebiliyoruz. Günümüzdeki anlık işlemler sayesinde bu işlerin haftaları saatleri alması artık tarihe karıştı. Bugünlerde ise banka işlemlerindeki süreç adına saatlik ve haftalık işlemler bizlere çok uzak kavramlar haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internetin herkesin elinin altında bulunması aradaki mesafeleri ve işlemlerin sürelerini oldukça kısaltıcı etkiye sahiptir. Gün geçtikçe bankacılık uygulamalarında ise son nokta haline gelen ve herkesin bir bankacı gibi kendi işlemini gerçekleştirmesini sağlayan internet bankacılığı olmuştur. Ülkemizde faaliyet göstermekte olan bankaların hepsinde bu uygulama bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bankalarda yapılan işlemler daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankaların uygulamakta oldukları internet bankacılığı kanalı, işlemlerin internet üzerinde açılan bankaya ait olan hesaplar ile kısa bir sürede kolay bir biçimde yapılmasını sağlamakta olan uygulamadır. Bu hizmeti telefondan, tabletten ve bilgisayardan kullanabilirsiniz. Önemli olan nokta banka ile internet bağlantısını sağlamak için bir aracın bulunmasıdır. Bütün bankaların kendisine ait olan internet bankacılığı sistemi yer almaktadır. Bu sebepten işlemler hangi banka üzerinden gerçekleştiriliyor olsa bile uygulamadan rahatlıkla faydalanılabilmektedir. Bu sistem sayesinde en basit işlemler için bankanın yolunu tutmaya gerek yoktur.

Hesabın bulunduğu veya yeni hesap açılması adına bankaya giderek internet bankacılığı uygulamasını kullanmak istediğiniz belirtmek yeterli olacaktır. Hesabınızla ilgilenmekte olan görevli hesaba internet bankacılığı işlemini tanımladıktan sonra size bir müşteri numarası ile şifre vermektedir. Bu bilgiler ile birlikte internet üzerinden bankanın sitesine girerek bu uygulamayı kullanabilmektesiniz. Aynı şekilde bankanın telefon müşteri temsilciliği yardımından dahi faydalanılabilir. Onlar da hesabın internet üzerinden kullanıma açılmasını sağlar.

İnternet Bankacılığı Avantajları

İnternet bankacılığı kullanmaya başladıktan itibaren birçok işlem bankaya gitmeden internet üzerinden kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Hesap kontrolü gibi basit bir işlemi hızlı bir biçimde yapılabilir. Bunun ile birlikte para transferleri, kredilerin ödenmesi, kredi çekme, kart kontrolü, yatırım ve mevduat işlemleri vb. birçok hizmet gerçekleştirilmektedir. Fakat yapılmakta olan işlemlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Örnek verilecek olursa kredi çeker iken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

İnternet bankacılığı sisteminde en çok kullanılmakta olan hizmet çeşitleri hesap kontrolü, para transferleri ve ödeme işlemleri olmaktadır. Elinizde bulunmakta olan bilgiler ile birlikte internet bağlantısını gerçekleştirerek rahat bir şekilde para transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemlerini 7/24 gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlemlerini ise bankanın açılış ve kapanış saatleri arasında gerçekleştirebilmektesiniz. Faturaların ödenmesi gibi işlemlerin yapılması ise gayet kolaydır.

Dezavantajları

Dolandırıcılık işlemleri ön plana çıkmaktadır. Bu durum ise sizi tedirgin hale getirmemelidir. İşlemleri gerçekleştirirken dikkatli davranmanız halinde bu türü durumlar ile karşı karşıya kalmazsınız. Müşteri numaranızı ve şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉