• PAYLAŞ

İnternet Hesaplarının Nasıl Daha Güvenli Yaparsınız.

  • 22/07/2016 - 13:38
  • 0 Yorum
  • 638 görüntüleme

Son yıllarda internet kullanıcı sayısının artması, birçok alanda bilgilerin internet üzerinde depolanması nedeniyle kötü niyetli olarak isimlendirilen internet korsanlarının saldırılarına maruz kalma riskinizi arttırıyor. Yapılan uyarılar kullandığınız internet servisi hizmetlerinin güvenlik seviyesinin yüksek olmasına mutlaka dikkat etmeniz yönünde oluyor. Biz basit internet kullanıcıları için değil daha yüksek internet içerisinde söz sahibi insanların bile hesaplarına bile saldırılar olabiliyor. Yakın zamanda Mark Zukenberg’e bile saldırı yapıldığını duymuşsunuzdur. Onun paylaşımlarını yakından takip eden birisiyseniz laptop kamerasının bant ile kapalı olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Tehlikenin ne kadar yüksek olduğunu bu bilgilerle size anlatabiliriz.

Bankacılık işlemlerimizi, kişisel kimsenin görmesini istemediğimiz bilgileri, belgeleri ve resimleri internet üzerine yüklemesini yapıyoruz. Bunların güvenli bir şekilde korunmasını istiyorsak yapmamız gereken birkaç basit işlemi gerektiği şekilde yerine getirmektir. İlk güvenlik tedbiri olarak yapmamız gereken şifremizi gerektiği şekilde oluşturmak olmalıdır. Sıralı sayılar, bilinen tarihler, basit isimler ile oluşturulacak şifrelerin çalınma riski çok yüksektir. Kimse bu kadar basit bir şifre koyacağını aklına getirmez mantığı ile şifrenizi 12345 gibi basit bir şekilde yaparsanız çok büyük bir hata yapmış olursunuz.

internet-hesaplarını-nasıl-guvenli-yaparsınız

Şu an birçok sitede kullanılan güvenlik sistemi olan ilk adımda doğrulama istediğiniz işaretlemenizde fayda var. Genellikle bankaların internet bankacılığı sisteminde uygulanan telefona gelen mesaj ile onaylama anlamına gelmektedir. Bu sayede sizden farklı birisi hesabınıza erişim sağlamak istediğinden haberdar olabilirsiniz. Son olarak yapacağınız işlemde hesabınıza bir saldırı olduğunda ya da şifrenizi unuttuğunuzda gerekli olan kurtarma bilgilerinizi sürekli olarak güncel olmasına dikkat edin. Genellik birçok kullanıcı bunu bir kez oluşturduktan sonra ikinci bir sefer güncelleme zahmetine girmiyor. Uzun bir zaman geçtikten sonra şifre ister istemez bir an unutuluyor ve büyük bir çile yaşanmaya başlıyor. Ancak 3 ile 6 ayda bir bu güncellemeyi yaparsanız yaşanan bu küçük sorunları kısa süre içerisinde bertaraf etmiş olacaksınız. Şifrenin ne kadar karmaşık olursa o kadar iyi olacaktır. Büyük harf ve rakamlar ile kombin olacak şekilde bir şifre oluşturmanız hesabınız için iyi olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉