• PAYLAŞ

İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  • 22/01/2017 - 00:46
  • 0 Yorum
  • 837 görüntüleme

İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?
Ülkemizde üniversitelerde açılan akademisyen kadrolarına atanma yapılması için önemli kıstaslarından bir tanesi olan ALES sınavı yıl içerisinde iki defa yapılıyor. Bu yazımızda akademisyen adayları için son derece önem taşıyan ALES sonuçlarını nasıl sorgulayabileceğinizi ve ALES ile ilgili önemli olan bilgileri aktaracağız.


Üniversitelerde Akademisyen Olma Konusunda ALES’in Önemi Nedir ?
ALES açılımına bakıldığında Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı olan bu son derece önemli sınav yılda iki kez yapılıyor. Üniversitelerde akademisyen olmaya karar veren lisans mezunu olan adayların bu sınava mutlaka girmesi gerekli. Sözel birinci ve ikinci kademe ve Sayısal birinci ve ikinci kademe olmak üzere toplamda 160 soru yöneltilen ALES sınavında başarı elde edilebilmesi adına 70 ve üzeri bir puan alması gerekli oluyor. Tabii bu konu da bazı detaylara değinmeden geçmeyelim. Üniversitede akademisyen olabilmek için ALES tek başına yeterli olmuyor bunun yanın da ; YDS puanı, Diploma notu, mülakat sınavı başarı notu ve son olarak ALES puanınızın belli yüzdelik dilimler ile toplanmasından sonra ortalamasının alınması sonucunda ortaya çıkacak olan puan akademisyen olma yolunda değerlendirilecek en önemli kıstas olacaktır.

ALES Sınav Sonucu Nasıl Sorgulanır ?
ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından son derece titiz bir şekilde değerlendirilmesinden sonra BU LİNK adresi üzerinden sınava girenlere duyurulur. Genel olarak bakıldığında bir çok haber sitesi daha fazla tık alabilmesi adına ALES sonuçları henüz açıklanmadan ALES Sonuçları Açıklanıyor!, ALES Sonuçları Açıklandı!, gibi farklı çeldirici başlıklarla kullanıcıları sıklıkla yanıltabiliyor. ÖSYM’ nin resmi sonuç sayfası olan sonuc.osym.gov.tr adresine giriş yapılmasından sonra ALES sınavını seçilmesinden sonra TC Kimlik Numarası ve AİS yani Aday İşlemleri Sistemi şifresini kullanılarak kolaylıkla öğrenebilir.


ALES Sınav Sonucuna İtiraz Nasıl Yapılır ?
ALES sınavına girmenizden sonra sonucunda bir yanlışlık olduğu konusunda bir şüpheniz bulunuyorsa ÖSYM’ye doğrudan itiraz edebilirsiniz. ALES sınavlarına itiraz başvurusu dilekçe yöntemi ile yapılıyor. ALES sınavına nasıl itiraz dilekçesi yazacağınız bilmiyorsanız BU LİNK üzerinden itiraz dilekçenin örneğine ulaşabilirsiniz.. Dilekçenizi hazırlamanızdan sonra 5 TL olan itiraz ücretinin yatırdığınıza dair olan dekontu da dilekçenize eklemeniz gerekiyor. ALES sınavına itiraz harcı IBAN numarasına TR390001002533060280115229 herhangi bir ATM’den yada internet bankacılığı üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Tüm bu detayların yanı sıra dilekçenize mutlaka evrak referans numarası da eklemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Dilekçenize evrak referans numarasını nasıl ekleyeceğinize BURADAN bakabilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉