• PAYLAŞ

İOS 10 ‘da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir ?

 • 24/09/2016 - 16:34
 • 1 Yorum
 • 1024 görüntüleme

İOS 10 ‘da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir ?

Apple kullanıcıları için hesap verilerini daha sıkı korumak isteyenlere yeni işletim sistemi ile beraber İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması olarak yeni bir güvenlik katmanını kullanıma sundu. Bu güvenlik katmanı uzun zamandan beri bir çok uygulama tarafından kullanıyor olması, aslına  bakıldığın da teknolojinin çok ilerlediğini ve klasik olan şifreleme yöntemlerinin yetersiz kaldığının bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Apple ‘da kullanıcılarını daha fazla güven altına almayı düşünerek bu özelliği kullanıcılarına sundu. Apple kullanıcısı olarak hızla değişen dijital dünyanın tehlikelerinden kendinizi en iyi şekilde korumak istiyorsanız iOS işletim sistemli cihazınızda İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini aktif konuma getirmelisiniz.

Yeni özelliği devreye soktuğunuz da iCloud hesabınıza sadece tamamen güvendiğiniz cihazlar üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz. Yani diğer bir anlatımla eğer şifrenizi birileri eline geçirmeyi başarmış olsa bile hesabınıza kesinlikle erişim sağlayamıyor. Genel olarak çok sayıda kişisel bilginin saklandığı iCloud için gerçekten son derece iyi koruma olanağı sunuyor. Bu sistem aktif konumda oladuğu zaman iCloud hesabınızla ne zaman yeni bir iPhone veya Mac’de oturum açmaya deneseniz, sadece hesap şifresiniz yeterli olmuyor, bu bilgiye ek olarak güvenilir olarak belirlediğiniz cihazınıza gönderilen altı haneli kodu da girmeden kendi hesabınıza erişmeniz mümkün değil.

Örnek olarak, farklı bir iPad cihaz üzerinden iCloud‘a giriş yapmak istediğiniz zaman iPhone cihazınıza gönderilen kodu ekrana mutlaka girmeniz gerekiyor. Böylece hesabınız % 100 korunmuş oluyor tabi hem şifreleriniz hem de kullandığınız cihazınız başkasının elinde değilse. İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması şu anda İOS 10 uyumlu olan cihazlarda çalışabiliyor. Bu özelliğin aynı zaman da İki Adımlı Doğrulama özelliğinden biraz daha  farklı olduğunu belirttikten sonra, özelliği aktif etmeniz için gereken adımları sizler için sıralayalım:

ios-10-iki-faktorlu-kimlik-dogrulamasi-nasil-etkinlestirilir-2

-iOS işletim sistemli cihazınızın ana ekranından Ayarlar sekmesine giriş yapıyoruz.

-Açılan menü üzerinden ekranı aşağı kaydırarak iCloud sekmesine giriş yapıyoruz.

-Bu aşamadan açılan ekranda en yukarıda bulunan iCloud hesabınıza giriş yapın ve ardından  Parola ve Güvenlik sekmesini açın.

-Açılan ekranın alt kısmında bulunan İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini aktif konuma getirin.

ios-10-iki-faktorlu-kimlik-dogrulamasi-nasil-etkinlestirilir-3

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması aktif konuma getirmenizden sonra artık iCloud hesabınız hiç olmadığı kadar güvenli olarak korunacak. Daha sonra herhangi bir sebepten dolayı özelliği devre dışı bırakmak isterseniz izlemeniz gereken uyguladığınız adımlar ile yine aynı olacak ve sadece aktif konumu kapalı konuma getirmeniz yeterli olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


 • İlker - 28/09/2016 - 22:23

  Bilmeden aktif hale getirdim yalnız kapatamıyorum kapat bölümüne giriyorum silinik çıkıyor neden acaba

  Cevapla
 • Böldüğüm için üzgünüm ama,


  2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉