• PAYLAŞ

iOS 10 ile Gelen Yeni Ara Butonu Nasıl Kullanılır ?

  • 01/10/2016 - 16:26
  • 0 Yorum
  • 987 görüntüleme

iOS 10 ile Gelen Yeni Ara Butonu Nasıl Kullanılır ?

iOS 10 işletim sistemi bünyesinde bir çok yeni özellik barındırmasına rağmen bir çok gelen yeni özellik eskiden kullanmakta olduğumuz özelliklerin daha geliştirilmiş olarak kullanıcılara sunulduğunu söyleyebiliriz. İOS işletim sistemlerinin önceki kullandığınız versiyonlarında Tanımla sekmesi okuduğunuz yada yazdığınız bir kelimenin üzerine basılı tuttuğunuzda  gösterilen butonlardan bir tanesiydi. Bu sekme kullanılarak okuduğunuz yada yazdığınız kelimenin anlamına dair detaylı bilgiler elde edilebiliyordu. İOS 10 ile beraber bu buton yerini Ara butonuna bırakarak, kullanıcılara kelime tanımlarının yanı sıra  Apple Müzik, App Store, Vikipedi ve web siteleri üzerinden çok daha zengin bilgiler vermeye başladı.

İOS 10 işletim sisteminde Ara butonuna artık neredeyse her yerden erişim sağlanabiliyor. İster Safari tarayıcısı üzerinden açılmış bir web sayfası isterse e-posta uygulamasında bulunan bir yazı olsun, sistem otomatik olarak kullanıcılara Ara butonunu kolayca erişimini sağlıyor. iOS 10 işletim sistemin de Ara butonu kullanıldığınız zaman karşınıza aşağıda görselde görüldüğü gibi tanım ekranı çıkıyor. Bu ekran üzerinden alınan sonuç istek doğrultusunda Web’ de Ara seçimi yapılarak Google üzerinden de aratılabiliyor. Fakat bundan daha fazlası var.

resim-1

Aradığımız kelime direk olarak iOS’ işletim sisteminin kendi sözlüğünde bulunuyorsa, bu tanım kullanıcılara en yukarıda gösteriliyor. Bu seçeneğin altında ise iTunes mağazası üzerinden yada Vikipedi üzerinden sonuçlar gösteriliyor. Bulunan sonuçlar kullanıcı için tatmin edici değilse kelime bir tek dokunuş sayesinde Google üzerinde aratılabiliyor. Örnek olarak, izlemiş yada izleyeceğiniz bir film adını seçtiniz bu filmin almış olduğu ortalama puan ve seçtiğiniz film eğer gösterimde ise çevrenizde bulunan sinemalarda hangi seanslarda oynatılacağına kadar tüm detayları bulmanıza olanak sağlıyor. Fakat bizim incelemelerimiz bu fonksiyonun Türkiye üzerinde tam anlamıyla entegre edilemediği izlenimine kapıldığımızın da altını çizelim. Umarız kısa sürede bu durum değişir.

resim-2

Örnek olarak, yukarıda bulunan görselde Star Trek kelimesinin seçilmesi ve Ara butonunun kullanılması sonucunda filmin, cihazın bulunduğu konumu direk olarak baz alınarak, en yakında ve hangi sinemalarda olduğu ve saat kaçta seanslar olacağı gösteriliyor. Kısaca anlatmak gerekirse  iOS 10 işltim sisteminde bulunan eski versiyonlarda bulunan Tanımla özelliğinin yerini alarak karşımıza çıkan Ara gerçek anlamda kullanıcılara zengin sonuçlar veriyor. Yakın zaman da ülkemizde doğru olarak entegre edildiğinde Apple cihazlarda en fazla kullanılan özellikler arasında olacağından emin olabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉