• PAYLAŞ

iPhone 7 DFU Moduna Geçiş Nasıl Yapılır ?

  • 07/10/2016 - 23:32
  • 0 Yorum
  • 955 görüntüleme

iPhone 7 DFU Moduna Geçiş Nasıl Yapılır ? 

Apple son işletim sistemi İOS 10 ile beraber adından sıklıkla kendinden bahsettirmeyi başardı. Yeni kullanıma sunulan işletim sisteminde bulunan sorunları göz ardı edersek İOS 10 ile sunulan yeniliklerin oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkün. Apple yakın zaman da yeni işletim sistemi ile beraber tanıttığı İphone serisinin son modeli olan İphone 7 cihazında bir takım değişikliklere gittiği açıklamıştı. Bu yapılan değişikliklerin başında ise home tuşunun tamam dijital bir yapıya dönmesi. Bu yazımızda İphone 7 ile beraber home duşunun değişmesiyle DFU moduna nasıl geçiş yapacağınızı detayları ile anlatacağız.

İphone ve iPhone 7 Plus modelleri, üzerinde Taptic Engine kullanan yepyeni bir home tuşu bulunuyor. İlk iPhone’dan bu yana kullanılan mekanik tuş yerine, Apple artık tamamen taptik titreşim motoruyla size tuşa basıyormuş hissi yaşatan fakat aslında dokunmatik bir dijital tuş kullanmaya başladı. Apple ‘ın MacBook modelleri üzerinde yer alan trackpad’den esinlenilerek geliştirilmiş olan bu yeni home tuşuyla beraber İphone cihazın DFU moda geçiş yöntemi de tamamen değişti.

İphone DFU modu nedir?

DFU modunun tam olarak açılımı Device Firmware Upgrade, cihazınızı güç tuşu ve aynı anda ana ekran tuşuna basarak yazılım güncellemesi moduna girmesini sağlayan bir komuttur. Eski iPhone modellerinde ana ekran tuşu mekanik olarak kullanıldığı için kullandığınız cihazınız kilitlendiğinde yada yazılımsal olarak bir sorun yaşadığınızda cihazınızın  ana ekran ve güç tuşuna aynı anda basarak komutu veriyor ve bu moda sokup, iTunes üzerinden bağlantı kurarak sistem geri yükleme yaparak kullandığınız cihazınızın yazılımsal sorunlarını kolaylıkla düzeltebiliyordunuz.

Fakat ana yeni modelde ekran tuşu artık mekanik olmadığından dolayı  Apple bu komutu ses kısma tuşuna ,üzerine kaydırmış. Yani artık DFU moduna geçiş yapmanız için güç tuşunu ve ses kısma tuşunu kullanmanız gerekecek. Bir çok Apple kullanıcısı yakında bu tuşu 2017’nin ilk çeyreği içerisinde  tanıtılması beklenen ve dedikoduları, haberleri başlamış olan iPad Pro 2’ye de koyulacak diye tahmin ediliyordu Apple sürpriz  bir hamle yaparak İphone 7 modeli ile kullanıma sundu.

Phone 7 DFU modunu nasıl aktif edilir ?

-Cihazınızı güç düğmesine basarak kapatın ve iTunes açıkken Lightning kablosuyla bilgisayarınıza cihazınızı bağlayın.

-Cihazınızın güç tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun.

-Cihazınızda güç tuşuna basmaya devam ederken, sol tarafta bulunan ses kısma tuşuna da 10 saniye kadar basılı tutun.

-Cihazınızda aşağıdaki görselde bulanan ekran geldiğinde düğmelere basmayı bırakabilirsiniz. Daha uzun süreli olarak basarsanız, cihazınız yeniden başlar yani DFU moddan çıkmış olursunuz.

resim-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉