• PAYLAŞ

iPhone Cihazlar Televizyona Nasıl Bağlanır ?

  • 13/10/2016 - 18:32
  • 0 Yorum
  • 3211 görüntüleme

İPhone Cihazlar Televizyona Nasıl Bağlanır ?

Apple iPhone 6 ve yukarısında bulunan modellerin ekranları yeterince büyük olsa da zaman içerisinde iOS oyunlarınızı, fotoğraflarınızı yada videolarınızı büyük ekranlı bir televizyona yansıtma ihtiyacı duyabiliyorsunuz. Bu noktada Apple cihazlar için kablolu ve kablosuz pratik çözümler bulunmakta. Bu yazımızda iPhone cihazlarınızı televizyonunuza farklı yollar kullanarak nasıl bağlayacağınızı anlatacağız.

iphone-cihazlar-televizyona-nasil-baglanir

İPhone cihazların yeni serisi olan Plus modelleri bildiğiniz üzere 5.5 inç ekrana sahipler ve aynı zaman da 1920 x 1080 çözünürlük sunuyorlar. Bu değer baz alındığında Apple’ın Retinasıyla da birleşince göz kamaştıran bir ekran ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Apple firmasının Retina HD ekran olarak tanımladığı son olarak kullanıma sunduğu iPhone modellerinde 3D Touch özelliği bulunan ekranlar tabii ki de günlük kullanımda gayet yeterli oluyor, hatta bazılarınız bu özellikleri fazla bile bulabiliyor fakat bazen telefonda çektiğimiz bir fotoğrafı, videoyu yada oyunlarınızı büyük ekranlı bir televizyona aktarmak isteyen kullanıcılar olabiliyor. Hatta Apple firmasının bunu yapabilmesi için Apple TV ‘yi satışta tutması bunun bir kanıtı diyebiliriz.

iphone-cihazlar-televizyona-nasil-baglanir-1

Yazımızın başında Apple’ın yeni modellerini örnek olarak göstersek te sunacağımız çözümler tüm iPhone modelleri için geçerli olacak ve teknolojiyi çok fazla takip etmeyen kullanıcıların bile rahatlıkla yapabileceği çözümler olduğunu belirterek yapılması gerekenleri anlatmaya başlayalım.

iphone-cihazlar-televizyona-nasil-baglanir-2

IPhone Cihazları Televizyona Kablolu Bağlama (HDMI):

IPhone cihazınızı TV’ye bağlamanız için izleyeceğiniz en basit, sıkıntısız, hızlı olan yöntemin HDMI bağlantısı üzerinden yapabileceğinizi  söyleyebiliriz. Bu kısımda iPhone cihazımda sadece Lightning konnektörü mevcut çözümü nasıl uygulayabilirim ?  sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için Apple Online Store’da şu anda satışta olan 179 TL’den satılan fakat teknoloji mağazalarında çok daha düşük rakamlara satın alabileceğiniz Lightning Dijital AV Adaptörü ürün ve standart olan, her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz HDMI kablosunu birleştirerek iPhone cihazınızla televizyonunuz arasında oldukça kolay bir şekilde bağlantı kurmuş oluyorsunuz. Bu noktadan sonra ise 1080p çözünürlüğe sahip olan büyük ekranda oyun oynama, web sitelerini gezme, iTunes üzerinden kiraladığınız yada satın aldığınız filmleri izleme ve daha bir  çok şeyi yapma şansına sahip olacaksınız.

iphone-cihazlar-televizyona-nasil-baglanir-4

 

iphone-cihazlar-televizyona-nasil-baglanir-5

IPhone Cihazınızı Televizyona Kablosuz Bağlama (Apple TV):

Yukarıda anlattığımız seçenek hoşunuza gitmedi ve ben kablo ile uğraşamam iPhone cihazımı televizyonuma  kablosuz bağlamak istiyorum, diyorsanız ve aynı zaman da bir akıllı televizyona sahip değilseniz bunu yapabilmenizin tek yolu AirPlay yansıtma desteği bulunan bir Apple TV satın almak olacaktır. Lightning Adaptörü ve bunun yanında HDMI üzerinden bağlantı yerine kablosuz olarak bağlantı kurmayı tercih ederseniz bunun için ise 100 TL gibi bir fark ödemeniz gerekmekte. Yani aslında Apple TV çok pahalı bir ürün olmadığını da söyleyebiliriz. Apple TV ürününü satın almanızdan sonra iPhone cihazınızdan görüntüyü televizyona yansıtmak için tek yapmanız gereken işlem iPhone cihazınızdan AirPlay açıyorsunuz bunun için ise  Denetim Merkezi’nde bulunan kısayolu kullanmanız yeterli olacak, ardından aygıt listesinden Apple TV’yi seçmeniz görüntüyü açmanız için yeterli olacaktır.

IPhone Cihazları Smart TV’ye Bağlama (Yansıtma):

Sizlere sunduğumuz iki seçenek haricinde üçüncü olan ve son seçeneği anlatacağız. Bu seçenekte bir akıllı televizyonunuz bulunuyor ise ve yapmak istediğiniz şey iPhone cihazınızda fotoğraf, müzik ve videoları televizyonunuz üzerine yansıtmak ise telefondan televizyonunuza kablosuz akışı sağlayacak olan iOS uygulamaları tercih etmeniz en basit olan yol olacaktır. Bu uygulamalara örnek olarak ; ArkMC DLNA UpnP uygulaması olabilir.

ArkMC DLNA UpnP uygulamasını cihazlarınıza BU LİNK üzerinden indirebilirsiniz.

İPhone cihazlardan HD TV, PC ve konsollara kablosuz olarak ağ bağlanıtısı üzerinden medya aktarımı yapabilmeyi sağlayan uygulama ile yapmak istediğiniz görüntüleme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 2.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉