• PAYLAŞ

İPhone Cihazlarda Ram Temizliği Nasıl Yapılır? 

  • 03/09/2016 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 970 görüntüleme

Ellerimizden düşürmediğimiz ve neredeyse artık bütün işlerimizi başka bir cihaza ihtiyaç duymadan yapabildiğimiz günümüz teknolojisinin akıllı telefonlar. Son zamanlarda yeni çıkan gelişmeleri ile beraber neredeyse bilgisayarların yerini almaya aday olan akıllı telefonlarda hayatımızı kolaylaştıracak bir çok uygulama kullanıyoruz. Bu uygulamalara yapmak istediğiniz birçok işleve oldukça kolaylık sağlamasının yanın da kullandığımız akıllı telefonların da belleklerini son derece yoruyor. İPhone cihazlarda da durumun çok farklı olmadığını söylemekte yarar var.

IPad, İPhone, ve iPod touch’ta iOS işletim sistemi belleğini dinamik olarak yönetir. Kullandığımız cihazlarda ön ve arka plan görevlerine göre cihazlarımızda bulunan RAM parçalarına ayırır. Bu çalışma sistemine göre arka plan üzerinde aktif olarak çalışmayan uygulamalar cihaz üzerindeki bellek kullanımını askıya alır. Bu anlatmaya çalıştığımız uygulamalar uzman yazılımcılar tarafından hazırlanmış ve birçok yönden testleri sağlıklı olarak tamamlanmış olanlar. Bunun dışında bu gün Apple Store ‘da indirime sunulmuş olan yüzbinlerce uygulama için aynı özelikleri söylemek neredeyse imkansız. Apple Store açık bir pazar olduğunu ve yazılım hazırlayabilen herkesin belirli şartları yerine getirdikten sonra bu pazar üzerinden indirmeye sunabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Bu yazılımları kullandığımız cihazlara indirdiğiniz zaman ve kötü yazılmış bir uygulamanın cihazımızın üzerindeki RAM’de büyük bölümü kullanması ve başka nedenlere dayalı olarak cihazın performansı yavaşlayabilir.

iPhone’u yada diğer iOS işletim sistemi kullanan cihazları yeniden başlatarak, RAM’in temizlenmesi oldukça etkili bir yöntem. Ancak bu işlemi sürekli olarak yapıp kullandığımız cihazı yeniden başlatmak biraz uzun ve yorucu olduğunu kabul etmek lazım. Biz bu konuyu biraz inceledik ve kullandığımız İOS işletin sistemi kullanan Apple cihazlarımıza 3 parti bir uygulama yüklemeden RAM temizliği yapılabilir mi ve evet yapılabiliyor ve sandığımızdan oldukça kolay ve hızlı.

iphone-cihazlarda-ram-temizligi-nasil-yapilir

İOS işletim sistemli cihazınızda RAM temizliği yapmanız gereken ilk olarak kullandığımız cihazımızın ekran kilidini açıyoruz.

Ekran kilidini açtıktan sonra telefonumuzu kapatırken yaptığımız işlemi tekrarlıyoruz güç tuşuna basılı tutuyoruz ve kapanma ekranın gelmesini bekliyoruz.

iphone-cihazlarda-ram-temizligi-nasil-yapilir-2

Kapatma ekranı geldiğinde kapatmak için ekrandaki şeridi sağa doğru kaydırma yapmadan home tuşuna ekran değişene kadar basılı tutuyoruz.

iphone-cihazlarda-ram-temizligi-nasil-yapilir-3

Bu işlem sonunda cihazınız ana ekrana geri dönecektir. RAM temizliğiniz tamamlandı anlamına gelir. Son derece kolay ve basit bir yöntemdir.

iphone-cihazlarda-ram-temizligi-nasil-yapilir-4

Görsel de yayınladığımız gibi bu işlem sonrasında bellek durumunuz temizlenmiş oluyor biz size aradaki farkı göstermek için işlemi yapmadan ve yaptıktan sonra iki farklı test uyguladık görselde açıkça sonuçları göreceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉