• PAYLAŞ

İran Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 13/07/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 1405 görüntüleme

İran, son yıllarda adından oldukça fazla söz ettirmeye başlamıştır. Ülkemizin oldukça yakınında olması nedeniyle de birçok kültürel etkileşim yaşadığımız bir ülke olan İran, kültüründen etkilenen bireyler için oldukça iyi bir ülkedir. Oldukça güzel bir ülke olan İran için vatandaşlık almak isteyenler, diğer birçok ülkeden olduğu gibi bazı şartları yerine getirmelidir. Özellikle ülkemizdeki insanların çalışmak için sıklıkla tercih ettiği ülke, genellikle evlilik ve çalışma gibi şartları kabul etmektedir. Bu yazımızda İran vatandaşı olmak istiyorum diyen bireyler için İran vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

İran Vatandaşlık Şartları

İran, doğan çocukların vatandaş olarak sayılması için farklı bir kurala sahiptir. Eğer çocuğun babası İran vatandaşı ise vatandaşlık alabilirken; annesi İran vatandaşı ise vatandaşlık için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki, eğer doğan çocuk İran sınırları içerisinde doğduysa ve babası İran vatandaşı ise vatandaşlık alırken zorlanmıyor. Ancak İran sınırları içerisinde doğmuş olsa da annesi İran vatandaşı ise, bu o kadar da kolay olmuyor.

İran Vatandaşlığının Tanımı Nedir?

İran vatandaşı sayılabilmeniz için bazı durumlar mevcuttur. Bazı şartları yerine getirdiğinizde İran vatandaşı sıfatını alabilirsiniz. İşte o şartlar!

– İran’da doğmuş olmalısınız ve babanız İran vatandaşı olmalı.

– Anne ve babasının bilinmediği ancak İran sınırları içerisinde dünyaya gelmiş bireyler

– Eğer İran sınırları içerisinde doğan ancak babası ve annesi yabancı ülke vatandaşı olan biriyseniz, 18 yaşında başvuru yaparak vatandaşlık alabilirsiniz.

Evlilik Yolu ile Vatandaşlık Alımı

İran’da vatandaşlık alabilmenin yollarından biri evliliktir. Ancak İran vatandaşı olan erkekler ve İran vatandaşı olan erkeklerde bu durum biraz daha farklıdır. Eğer İran vatandaşı bir kadınsanız ve eşiniz yabancı bir uyruklu bir erkekse; eşinizin evlilikten yararlanarak vatandaşlığı alması mümkün değildir. İran yasaları sadece erkek vatandaşlarının yabancı uyruklu kadınlar ile evlenerek onları vatandaşlık sağlamalarına izin vermektedir. İran’da kadınların daha az hakka sahip olduğunu bilmelisiniz.

İran hükümeti, kadınların eşlerinin vatandaşı olduğu ülkede yaşaması gerektiğini düşünmektedir. Ancak erkeğin bu ülkede çalışma ve oturum izni alması, vatandaşlık alımı için oldukça önemli bir adımdır. İran vatandaşı bir kadının eşi İran’dan oturma ve çalışma izni alabilirse, vatandaşlık için de büyük bir adım atmış olur. Ancak erkeğin vatandaşlık aldıktan sonra ailesini geçindirebileceğini kanıtlaması gerekmektedir. Eğer vatandaşlık aldıktan sonra ailenizi geçindiremeyeceğiniz anlaşılırsa, vatandaşlık alamayabilirsiniz.

İran Vatandaşlığı Almak İçin Gerekenler

İran, muhafazakar bir ülke olduğu için ahlak kurallarına oldukça önem gösterilmelidir. Bu ülkede yaşarken sıkıntı yaşamayacağı kadar Farsça bilmeli ve sosyokültürel açıdan ülkeye yabancılık yaşanmamalıdır. Eğer ülke vatandaşlığını almak isteyen birey erkekse, ülkede geçinebileceğine dair kanıtlar sunmalıdır. İran konsolosluklarından alacağınız başvuru formunun yanında kesinlikle pasaportunuz da bulunmalıdır. Eğer evlilik nedeni ile vatandaşlık alınıyorsa, vatandaşlık alımı sonrasında evliliğin gerçekliği kanıtlanmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 16 Average: 2.4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉