• PAYLAŞ

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • 13/07/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 971 görüntüleme

Kanada, dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden birisidir. Ekonomik düzey ve yaşamsal özgürlük olarak oldukça gelişmiş olan Kanada, özellikle ülkemizde yurtdışında yaşamak isteyenler için en fazla merak edilen ülkeler arasında yer alıyor. Yılda ortalama olarak 250.000 insanı göçmen olarak alan Kanada, göçmenlik konusunda birçok kurala sahiptir. Birçok farklı nedenden göçmenlik alabilme şansınız olan bu ülkede, makalemizde belirttiğimiz nedenlerden birini seçerek başvuru yapmalısınız. Biz de bu yazımızda Kanada göçmenlik başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabından bahsedeceğiz.

Giriş Sistemi Hakkında Bilgilendirme

Kanada’ya yapacağınız göçmenlik başvuruları, birçok kritere göre incelenecektir. Kriterleri karşılayan bireyler göçmenlik için uygun görülmektedirler. İşte o kriterler!

– Adaylar öz geçmişlerinden ve yeteneklerinden oluşan bilgileri online ortamlarda Ekspres Giriş profili olarak yayınlamalıdırlar. Başvurularınızda İngilizce Fransızca dil yeteneğiniz, eğitim durumunuz ve mesleğiniz gibi konular ele alınacaktır.

– Eğer iş teklifi nedeniyle Kanada göçmenlik başvurusu yapacaksanız, yapmanız gereken Kanada İş Bankasına kayıtlı bir hesap açmaktır. Bu hesap sayesinde ülkede yaşarken yeterlilik sağlayabileceğinize dair onay almalısınız.

– Eğer şartları sağlıyorsanız ve adaylığınız kabul edilirse, aday havuzuna dâhil olmuş olacaksınız.

– Eğer Kanada İş Bankasında açtığınız hesaba bağlı olarak bir iş teklifi alırsanız, başvuru davetiyesi alarak ikametgah iznini çıkarana kadar 60 günlük bir izne sahip olabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra en geç 6 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz cevap alacaksınız.

Başvuru Yapabilmek İçin Farklı Yollar

Eğer iş nedeniyle değil de, başka bir nedenden ötürü göçmenlik başvurusu yapmak isterseniz bazı durumlar size uyabilir. Göçmenlik Puanlaması olarak adlandırılan sistemde, yeterli puanı alabilirseniz; göçmenlik başvurusu için hak kazanmış olabilirsiniz.

Göçmenlik Puanlaması Nedir?

Göçmenlik puanlaması Kanada yetkililerinin, göçmen alımında uyguladıkları bir sistemdir. Sistemdeki şartlara uyduğunu her madde için puan alırsınız ve eğer yeterli puana sahipseniz, göçmenlik için başvuru yapabilirsiniz. 10 farklı kriter vardır ve bu kriterler arasından en az 75 puan almanız gerekmektedir.

Yaşa Göre Puanlama

Göçmenlik puanlama sisteminde -18-48+ yaş arası bireyler 0 puan, 18-48 yaş arası bireyler 4 puan ve 21-45 yaş arası bireyler 10 puan almaktadırlar.

Eğitim Seviyesine Göre Puanlama

Kanada puanlama yaparken eğitim seviyesine de önem göstermektedir. Ortaokul mezunu bireyler 5 puan, lise mezunu bireyler 10 puan, üniversite mezunu bireyler 20 puan, Master ya da Doktora yapmış bireyler ise 25 puan kazanmaktadırlar.

Mesleğe Göre Puanlama

Bu puanlamada petrol mühendisi olarak çalışan bireylere 17 puan ve bu dalda çalışan diğer işçilere 2 puan verilmektedir. Ancak diğer iş kollarında eyaletlerdeki iş açığı göz önünde bulundurularak puanlama yapılmaktadır. Ayrıca mesleki yeterliliğe göre de puanlama mevcuttur. Mesleğinde 1 yıl çalışanlar 10 puan, 2 yıl çalışmak olmak 15 puan, 3 yıl çalışmış olmak 20 puan ve 4 yıl çalışmış olmak 25 puan kazandırmaktadır.

[Toplam:9    Ortalama:2.3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉