• PAYLAŞ

İş Görüşmesinde Değinmeniz Gereken Özellikler Nelerdir?

 • 19/02/2017 - 14:59
 • 0 Yorum
 • 621 görüntüleme

İş Görüşmesinde Değinmeniz Gereken Özellikler Nelerdir?

İş hayatına girebilmemiz için ilk olarak iş görüşmelerine katılmamız gerekiyor. İster okulu zor bitirin isterseniz de okul birincisi olarak bitirin fark etmez. Sonuç olarak herkes iş görüşmesine girecektir. Bu konuda ilgili çok sayıda bilgi bulabilirsiniz. Herkes size ne yapıp ne yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacaktır. Neleri yaparsanız işe girmeniz kolay olacak hangisini yapmazsanız tercih edilmeyeceksiniz hepsini anlatmaya çalışacaklardır. Bunların bir çoğu doğru olsa da genel de herkes için geçerli değildir. Her kişiyi aynı şekilde kabul etmek işin otomasyona dönmesine neden olur. Ancak herkes farklıdır ve farklı özelliklere sahiptir. Biz sizlere iş görüşmelerinde bahsedebileceğiniz yada bahsetmeyeceğiniz özelliklerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bu  bilgiler size işe girme konusunda yardımcı olacaktır.

 1. Şirketinizi ve hizmetlerinizi tanıyorum

Hiçbir şirket kendisi hakkında bilgi sahibi olmayan birisini işe almak istemez. Geçmişte neler yaptıklarını günümüzde ne hizmet sunacaklarını ve gelecekte neler yapacaklarını öğrenmelisiniz. Bunlardan mutlak suret ile iş görüşmesine bahsetmeye çalışmalısınız.

 1. Esneğim

Değişim iş dünyasında şu an en önem verilen gelişmelerden birisidir. Sürekli değişen çalışma alanlarına ve çalışanların uyması istenir. Eğer sizde bu şirkette işe girecekseniz tüm çalışma ortamlarında çalışabileceğinizi ve onlara yardımcı olacağınızı anlatmalısınız. Esneklik değerlidir. Özellikle hızla gelişen iş dünyasında esnek yapıya sahip olan kişiler daha değerli olmaktadır.

 1. Deneyimlerinizi paylaşın

Okul birincisi ile zor okulu bitiren öğrenci arasında ki farkın sıfırlandığı nokta deneyimdir. Eğer okul hayatınız esnasında bir yerde staj yapmadıysanız ya da hiç çalışma tecrübesi edinmediyseniz diğer adaylardan hiçbir farkınız kalmaz. Eğer bir deneyiminiz varsa bunu mutlaka belirtin. Ve aldığınız deneyiminin başvurmuş olduğunuz pozisyon için gerekli bilgi, birikimi size sağladığını karşınızda ki insana inandırın.

 1. Takım Oyuncusu

Ekipler şirketler için değerlidir. Özellikle rekabetin üst düzey olduğu iş dünyasında ekiple hareket etmek her zaman bir avantaj sağlar. Çünkü arkanızı kollayacak birisi mutlaka vardır. Bu aynı zamanda birbirinize olan inancında artmasına yardımcı olur. Şirketler için takıma uygun olan adayları işe almak önceliklidir. Çünkü onlar ile hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmek mümkün olacaktır.

 1. Enerjik ve İyimser tavırlı olduğunuzu söyleyin

İş görüşmesi ciddi bir yer olsa da sizinle görüşecek insan karşısında enerjisi düşük somurtkan birisinin olmasını istemez. Daha çok enerjik ve etrafında ki insanlara bu enerjisini yayan insan olmasını ister. Çünkü bu insanlar hem kendisini hem de şirketini daha parlak bir yer haline getirirler. Ayrıca negatif bir insan olmadığınızı ve tüm olumsuzluklara rağmen iyimser bir yapıya sahip olduğunuzu söyleyin. Tabi ki enayi olacak kadar iyimserliği kast etmiyoruz.

 1. Yüksek motivasyona sahibim

Motivasyon iş hayatında verimli olmak için çok önemlidir. Eğer kendi motivasyonunuzu sağlayabilecek bir psikoloji yapıya sahipseniz şirketler için çok değerli bir çalışan olacaksınız demektir. Çünkü günümüzde birçok şirket çalışanlarını motive etmek için çok sayıda motivasyon çalışması yapıyor. Bazı insanlar için bu çalışmalar faydalı olurken bazıları için bir fark oluşturmuyor.

 1. Kariyer planınızdan bahsedin

Yaptığınız işte alanınızın en iyisi olmak istediğinizi ve insanlara bunu kabul ettirmek için çalışacağını vurgulayın. Yalnız bunu işvereni kandırmak için yapmayın. Gerçekten içinizden geldiği için olduğunu hissettirmelisiniz. Unutmayın çok sayıda insan ile yüz yüze görüşme yapıyorlar. Ve kimin içten konuştuğunu kiminse onları kandırmak istedikleri tecrübe ederek öğrenmişlerdir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉